Home / Aktualności / Nowa edycja karcianych Osadników kłopotem dla polskich graczy?

Nowa edycja karcianych Osadników kłopotem dla polskich graczy?

osadnicyzcatanukarcianiZ wielkiego świata nadeszła dość niepokojąca wiadomość, głównie w świetle niedawnej premiery gry Osadnicy z Catanu – Gra Karciana. Okazuje się, że autory gry – Klaus Teuber – pracuje obecnie na nową edycją wersji karcianej Osadników. Mianowicie projektując pierwotną wersję zupełnie nie myślał, że gra osiągnie taki sukces i doczeka się aż tylu dodatków. Z tego powodu w całej serii znajduje się wiele nieleganckich, słabo ze sobą współpracujących reguł, które psują wygląd całości.

Wydawnictwo Kosmos przystało na pomysł przepisania i unowocześnienia reguł, dzięki czemu Teuber ma możliwość teraz wykorzystać doświadczenie swoich 15 lat pracy nad serią i stworzyć coś godnego naszych czasów, bez zgrzytów występujących między podstawką a dodatkami. Nowa wersja ma zostać wydana na jesieni 2010 roku (czyli pewnie na targi Essen), pod tytułem The Princes of Catan.

Muszę przyznać, że wprowadza to trochę kłopotu dla polskich graczy. To co decydować się na wersje polską (czyli starą, z nienowoczesnymi regułami) i kupować poszczególne dodatki, które Galakta zapewne będzie stopniowo wydawać? Czy jednak poczekać na nową wersję, unowocześnioną, z eleganckimi rozwiązaniami, lepiej współpracującą z kolejną wersją dodatków, które też za pewnie się pojawią? Bo wydawać pieniądze na obie wersje raczej się nie opłaca. Dla graczy nieposługujących się językiem obcym nie ma tu nad czym się zastanawiać – polska wersja to najlepszy wybór. Inni mają trudny orzech do zgryzienia. Ciekawe też jak Galakta zaopatruje się na tą wiadomość i czy ma w zanadrzu jakieś salomonowe rozwiązanie.

[PlayCatan.de]

 

Facebook Comments

7 komentarzy

 1. MichalStajszczak

  To może być też dylemat dla Galakty. Czy kontynuować wydawanie starych dodatków czy od razu przejść na nowy system?

 2. Avatar

  Z drugiej strony, może ta w założeniu elegantsza wersja nie odniosłaby takiego sukcesu i nie doczekała się tylu dodatków?

 3. Avatar

  Hmmm, to faktycznie troszkę słabo w kontekście wydania polskiego.. Zastanawia mnie jednak czy Teuber zmieni grę naprawdę diametralnie, czy tylko kilka kart – bo jeżeli tylko kilka kart to problemu nie będzie.
  Natomiast na miejscu Galakty poczułbym się mocno oszukany – bo skoro autor już pracuje nad nową wersją, to znaczy że Kosmos wiedział o tym wcześniej – bo raczej musieli być już dogadani co do wydania odświeżonej wersji…

 4. Avatar

  Moim zdaniem pierwsza wersja byla warta swoich pieniedzy 🙂 Takze pewnie kupie tez nowa 😉

 5. Avatar

  Autor założył, że gra będzie średnio popularna, więc nie ma co się przykładać…

 6. Avatar

  Skończyło się na tym, że jest pewnie milionerem dzięki Osadnikom :). Dodatkowo im dłużej gra jest na rynku tym więcej kasy zarabia. Żyć nie umierać :).

 7. Avatar

  Nie wiem czego Teuber się najadł, ale zgrzyta to mu chyba w głowie, bo zasady Catan CG są ok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

19 + 6 =