Home / News / Faidutti o regułach

Faidutti o regułach

W najnowszym felietonie Bruno Faidutti porusza kwestie pisania instrukcji do gier planszowych i karcianych. Co ciekawe, jako przykład gier ze słabymi opisem reguł, wymienia Princes of Machu Picchu i naszego, swojskiego Strongholda. Niestety z tym ostatnim szczególnie trzeba się zgodzić. W samym tekście Bruno Faidutti wymienia najważniejsze zasady jakimi powinien kierować się autor instrukcji, aby reguły były klarowne i łatwe w odbiorze. Zachęcam do lektury, choć tym razem felieton jest w stylu “nie ma nad czym dyskutować” i “obowiązkowa lektura dla twórców gier”.


 

Facebook Comments

7 komentarzy

 1. W sumie oczywiste oczywistości 🙂
  Po mojemu jest to tak:
  *napisz prosto – żeby każdy zrozumiał,
  *napisz dobrze – uwzględnij wszystko,
  *napisz z przykładami – dla konkretnych sytuacji,
  *napisz szczegółowo – by nie było wątpliwości,
  *napisz po angielsku – by dotarło do większej ilości osób.

  A najlepiej by napisał to ktoś zamiast ciebie, ktoś kto nie ma całej gry w głowie i dla którego nic nie jest “przecież takie oczywiste”.

 2. Nie mam pojęcia czemu Faidutti miał problem z regułami do Książąt Machu Picchu (może dlatego, że startowa pozycja jest tworzona przez graczy :twisted:) – IMHO są napisane b.dobrze: logicznie i przejrzyście.

 3. A najlepiej by napisał to ktoś zamiast ciebie, ktoś kto nie ma całej gry w głowie i dla którego nic nie jest “przecież takie oczywiste” – zwlaszcza to zdanie jest bardzo celne

 4. Z tą szczegółowością to można przesadzić. Czytam instrukcję do Cywilizacji i kilka razy wytłuszczonym drugiem: Gra się kończy (czy coś innego) jak gracz PO PRAWEJ od gracza rozpoczynającego licząc zgodnie ze wskazówkami zegara wykona swój ostatni ruch. Wszędzie gdzie tylko pamiętam używa się określenia: aż wszyscy gracze wykonają ruch. Tutaj musi wykonać ostatni ruch gracz po prawej stronie od gracza rozpoczynającego.
  Dojdziemy do tego: to jest instrukcja. Ma 13 stron. Czyta się ją od pierwszej strony do ostatniej. Wróóóóóć… definicja: ostatnia strona-13 strona tej instrukcji nazywana dalej ostatnią stroną 🙂
  W przypadku instrukcji do gier sprawdza się zresztą chyba też stare stwierdzenie: przepraszam, że instrukcja jest tak długa, ale nie miałem czasu napisać krótszej :).

 5. Dwie najważniejsze rady, które podaje Bruno Faidutti, i których nie znalazłem w powyższych komentarzach, to oszczędność opisów zasad (“Le principe d’économie de moyens doit commander […] la rédaction [des règles], en faisant aussi bref que possible, avec un vocabulaire limité et précis.”) i respektowanie, w miarę możliwości, porządku chronologicznego, czyli wprowadzanie opisu zasad w kolejności ich pojawienia się w rozgrywce.

 6. Piotr Burzykowski [LocWorks]

  Dwie najważniejsze rady, które podaje Bruno Faidutti, i których nie znalazłem w powyższych komentarzach, to oszczędność opisów zasad (“Le principe d’économie de moyens doit commander […] la rédaction [des règles], en faisant aussi bref que possible, avec un vocabulaire limité et précis.”) i respektowanie, w miarę możliwości, porządku chronologicznego, czyli wprowadzanie opisu zasad w kolejności ich pojawienia się w rozgrywce.

 7. Naprawdę dobry tekst, ale trochę krótkawy. Szkoda, że nie ma nic na temat wariantów gry o różnym stopniu trudności, jak w Małych Powstańcach i Agricoli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

szesnaście + jeden =