Home / Aktualności / Pionek, podsumowanie

Pionek, podsumowanie

pionekZa nami XIII Pionek, tradycyjnie więc czas na krótkie podsumowanie i raport z wydarzeń najstarszej planszowej imprezy w kraju. Staraliśmy się z wszystkich sił, by XIII Pionek okazał się edycją mikołajową, a nie pechową. O tym jak było i czy było fajnie, czy bardzo fajnie, czy tylko trochę fajnie można poczytać na forum Pionka gdzie uczestnicy dzielą się swoimi wrażeniami. Mi pozostaje tylko podzielić się z czytelnikami Games Fanatic faktami. A są one następujące…

W imprezie wzięło udział 346 osób, czyli mniej więcej tyle samo ilu podczas poprzedniej edycji Pionka. Przeprowadziliśmy szereg konkursów i turniejów (od premierowych Krabów, przez tradycyjną Neuroshimę HEX, od dynamicznych zawodów Pitchcara, po wymagające olbrzymiej wiedzy zmagania w konkursie wiedzy o grach planszowych). Rozdaliśmy kilkadziesiąt gier dzięki olbrzymiej hojności sponsorów imprezy. Sponsorów, którym jeszcze raz bardzo, ale to bardzo chciałbym podziękować za ufundowane gry. Dziękuję firmom:

Wydawnictwo Granna
Wydawnictwo Portal
Egmont Polska
Galakta
Sklep z grami Rebel.pl
Wydawnictwo G3
Phalanx Games Polska
Logorajd
Wydawnictwo i sklep Bard
TM Toys
Trefl S.A.
Raku Games
oraz Ace of Brains

To dzięki tym firmom tak wielu uczestników Pionka wróciło do domu z Mikołajkowym prezentem pod pachą!

Co ciekawego i nieprzewidzianego wydarzyło się na Pionku? Olbrzymim sukcesem – WRESZCIE – okazały się warsztaty autorów gier. Przeprowadzone pod patronatem Granny zebrały grubo ponad 20 uczestników, którzy całą sobotę mieli dla siebie swoją salę – toczyły się tam wpierw prezentacje gier, potem dyskusja (prowadzona  przez Korzenia, Stalkera oraz Acikcieslika), a na końcu już testowanie gier i analiza poszczególnych prototypów. Dla wszystkich uczestników warsztatów Granna przygotowała upominki – puste, niezadrukowane pudełka na gry, plansze do gier, żetony, karty… prawdziwy raj skarbów dla autorów gier. Były tych upominków 3 kartony. Zniknęły szybko!

Olbrzymim sukcesem okazał się tradycyjny konkurs wiedzy o grach planszowych organizowany przez WC. Zawsze, na każdej edycji był to punkt programu skupiający dużą ilość uczestników, lecz podczas tego weekendu zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania – do konkursu zgłosiło się 54 uczestników (spośród 300 osób, które się akredytowały w sobotę!). Sala dosłownie pekała w szwach. Były owacje dla prowadzącego, były wspaniałe nagrody, byli wreszcie i zwycięzcy. Do grona Mistrzów wiedzy o grach planszowych dołączyli tym razem Silent oraz Mst. Serdecznie gratuluję!

O ile w przypadku dwóch wcześniejszych wydarzeń można było przewidzieć sukces, o tyle w przypadku trzeciego przyznaję, byłem potężnie i bardzo miło zaskoczony. Chodzi o loterię. Wymyśliłem ją tuż po poprzedniej edycji, gdy fani narzekali na rzucanie grami, uznałem, że zatem na XIII edycji pojawi się loteria fantowa, w której będzie można wygrać grę. Przywiozłem z Essen (dzięki Alkowi!) masę promocyjnych kart i żetonów (do Agricoli, Zooloretto, Race for the Galaxy…), dorzuciłem koszulki Strongholda i Pionka, dorzuciłem torby BGG, które dostaliśmy od Aldiego z BGG, dorzuciłem garść gier planszowych i karcianych i tak w sumie zebrała się pula 105 nagród do wygrania! Ustawiliśmy je wszystkie przy akredytacji w niedzielę rano, jeden los za 1 złoty i ruszyliśmy. 5 minut później okazało się, że pomysł wypalił. Za bardzo!

Wypożyczalnia sparaliżowana, kolejka do loterii sięga korytarza, ludzie zwariowali na punkcie odjechanej loterii. Silent wraz z Alchemikiem i Kubą NATYCHMIAST wymyślili dodatkowe reguły działania loterii i zaczęła się najbardziej zakręcona zabawa w historii Pionka. Jeden los kosztował 1 zł, jeśli chciałeś drugi to albo płaciłeś 2 zł albo szedłeś na koniec kolejki, jeśli chciałeś trzeci to płaciłeś 4 zeta, lub koniec kolejki… Mogłeś kupić 10 losów z marszu za 10 złotych, ale jeśli w pierwszym, drugim czy kolejnym losie wylosowałeś nagrodę, reszta kasy przepada… Do tego Silent dorzucił losy: “Wygrałeś możliwość zmiany Silenta na 30 minut w wypożyczalni” (Klema wygrał dwa takie losy!), a chłopaki dorzucili i inne szalone…

Sukces niesamowity, masa ludzi, kolejka, śmiechy, rozdaliśmy 105 nagród, od malutkich drobnostek po fajne, cenne pudła takie jak Rummikub czy Yukatan! Na pewno loteria powróci na XIV edycji Pionka!

Wspaniale rozwinęła się sprawa z Pomarańczowymi koszulkami – po ostatniej wpadce, gdy rąk do pracy brakło i doszło do kłopotów podczas Pionka XII, tym razem duch w narodzie udowodnił swoją potęgę. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli (Veridiana, Sztefan, DanCo, Folko), mobilizacji dawnej gwardii (Goor, Korzeń, Silent, Bogas, Squirrel), wsparciu z klubu fantasyki z Zabrza (Siman, Ździchu, Baggero, Yoshiko) oraz dwóm nowym członkom klubu w MDK (Alchemik, Kuba… oraz ich kumpel z Wrocławia!) daliśmy radę. Ogarnęliśmy wszystko i dramat z XII pozostaje już tylko złym wspomnieniem, które najwyraźniej już się nie powtórzy!

Na Pionku odbył się także tradycyjny plebiscyt na Grę Pionka. Oddano blisko 100 głosów. Zwyciężył – po raz drugi z rzędu – Dixit! Poniżej przedstawiam pełne statystyki plebiscytu:

Assyria 2
Alchemik 9
Adventurers 1
Alhambra 1
Agricola 1
Age of Empires III 2

Batik 2
Beowulf 1
Bongo 1
Boomtown 1
Boże igrzysko 1

Chez Geek 1
Carcassonne 1
Cytadela 1
Cities 2
Carrom 1
Crokinole 1

Dixit 12
Dominion 1

Egizia 9
Elfenland 4
Express Delivery 1

Factory Manager 9
Fasolki 2
Filary Duel 3
Formuła D 1
Finca 6

Genua 2
Ghost Stories 3
Goa 5
Glory to Rome 1

Hoopers 2
Havana 4
Homeworlds 1

Ingenious 2
Inside 1
Igloo pop 2
Imię róży 1

Kajko i kokosz 3
Kraby 6
Keltis 3

Maria 2
Manewry 1
Mali Powstańcy 10
Metropolys 1
Modern Art 4
Mr. Jack 1
Munchkin Quest 3
Munchkin 1
Munchkin Cthulhu 1
Metro 2

Neuroshima HEX 6
Niagara 1

Osadnicy z Catanu 3
Owczy Pęd 1
Operacja 1

Palce w pralce 1
Pędzące żółwie 1
Pitchcar 5
Poszukiwacze skarbów 4
Power of struggle 1
Puerto Rico 6
Polowanie na robale 1

Quoridor 2

Race for the Galaxy 3
Rise of Empires 3
River crossing 2
Rush Hours 1

Stronghold 3
Skubane kurczaki 1
Steam 3
Samurai 4
Snow Tails 2
Stone Age 1

Talisman 2
Tichu 2
Tumbling Dice 6
Tore der Welt 2
Totem 1
Tikal 6
Transamerica 2
TuT 1
Tumbling Monkeys 1

Warcraft 1
Warhammer: Invasion 6
Wsiąść do pociągu 6

Vasco da Gamma 1
Yshapan 2

Zlot czarownic 1

Jeszcze raz dziękuję sponsorom, dziękuję uczestnikom za wspaniałą atmosferę i kłaniam się nisko. W imieniu swoim i całego zespołu Pomarańczowych Koszulek.


 

Facebook Comments

22 komentarze

 1. Avatar

  a ja się pytam.. gdzie są jakieś zdjęcia? :>

 2. Avatar

  a ja sie pytam…kiedy kolejny Pionek?

  I czy bedzie jakies szersze sprawozdanie/opis z Warsztatow?

 3. Avatar

  Nic tylko płakać że się nie pojechało ;(

 4. Avatar

  Kolejny Pionek w czerwcu (dokładną datę uzgadniam z MDK). Są naciski, by zrobić także “międzyPIONEK”, sprawa się waha.

 5. Avatar

  co to za Alchemik?
  polski Alchemicus czy zagraniczny pod tą właśnie nazwą?

 6. Avatar

  Alchemicus 🙂

 7. Avatar

  robić międzyPIONEK, robić!!

 8. Avatar

  A czemu “między”? Nie może być normalnie? 🙂
  Mnie przeraża wizja dwóch Pionków rocznie – jeśli są cztery, to mam jakieś 50% szans, że uda się nie mieć koncertu w pionkową sobotę albo niedzielę, przy dwóch ta szansa jest bliska zeru :(. W tym roku “zmarnowały” mi się dwa Pionki, co zrobię, jeśli w przyszłym też mi się zmarnują dwa? Buuuuuu, Trzewiku, nie rób nam tego…

 9. Avatar

  Sprostowanie chciałem napisać. W warsztatach jedynie pilnowałem prezentacji gier, natomiast debatę zaczął i podsumowanie konkursu gry na 5-tkę prowadził Robert C, bez którego warsztaty nie byłyby tym, czym są dzisiaj.

 10. Avatar

  O proszę 🙂
  Alchemicus ex equo na 3 miejscu… jestem w edlikatnym szoku, ale zrobiło mi się bardzo miło 😀

 11. Avatar

  Soulu bardzo przepraszam, ale przejechałem 600km i najpierw nie moglem wjechać do Gliwic, bo otoczone ze wszystkich stron barierami z robót drogowych i objazdów, a potem obsługiwałem sam ekipy grające na 2 stołach, wiec zajarzyłem, że jest jakieś głosowanie dopiero pod koniec imprezy w niedziele, gdy akurat wracałem z kibelka na 1-szym pietrze. byłem już tak skołowany, że zagłosowałem tylko na Beowulfa (bo akurat była wolna chwila na zagranie połówki partii z Zielakiem) i chyba jeszcze Factory Managera. Trzecią pozycję zostawiłem pustą na kartce do głosowania, bo uznałem, że mi głosować na Alchemicusa nie wypada, a z gier dostępnych na Pionku, zagrałem jeszcze tylko szybkiego szpila w Pentago i Samuraja (no ale to żadna nowość).
  Beowulf 1 głos :/

 12. Avatar

  Aaa, teraz doczytałam do końca – kumpel z Wrocławia, to chyba o naszego Robuzza chodzi. A dlaczego wśród Pomarańczowych nie zostało wymienione to przemiłe dziewczę, nicka nie rozczytałam dokładnie, bo był nagryzmolony na plakietce, ale chyba Jadzia?

 13. WRS

  Przyłączam się do apelu: Pionek raz na kwartał oczywistą oczywistością!

 14. Avatar

  Skanna, to dziewcze to Yoshiko 🙂

 15. Avatar

  a właściwie to skąd w ogóle ten pomysł z ograniczeniem Pionka? wszem i wobec ogłaszam, że JA MOGĘ BYĆ POMARAŃCZOWA NA KAŻDEJ EDYCJI 🙂

 16. Avatar

  Ups, tak to jest, jak człowiek ze starości niedowidzi 🙂 Albo jak młodzież gryzmoli 🙂

 17. Avatar

  Dobra to skoro Pionek może być tylko 2 razy w roku, to niech będą 2 Pionki i 2 międzyPionki :)Ja się piszę!

 18. Avatar

  Dla mnie z trzech pionków rocznie robi się jeden. Smutne. 🙁

 19. Avatar

  Trzewiku, po raz kolejny występuję w roli nacisku i bój się mnie, bo będę straszyć po nocach 😉

 20. Avatar

  Dla mnie Pionek to takie święto, że nawet, jak będzie tylko dwa razy w roku, to i tak Wam wybaczę i przyjadę. Nieśmiało mógłbym stwierdzić, że będzie wtedy nawet bardziej wyczekiwany. A wyczekując mamy przecież “międzypionki” w postaci Brzegu i Gratislavii.

 21. Avatar

  milcz! KASUJ TO! bo jeszcze Trzewik zobaczy…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

17 − 16 =