Home / News / Cywilizacja – Rozbiory

Cywilizacja – Rozbiory

RozbioryZależało nam na tym, aby dla urozmaicenia, dorzucić jakąś kartę wojny lub agresji – rozważaliśmy na przykład Wojnę Światową (jako czarną kartę z III epoki). Nie udało nam się jednak wymyślić do niej sensownych zasad (najchętniej – angażujących wszystkich graczy), więc postawiliśmy na rozbiory – może nie najbardziej chwalebny moment w historii Polski, ale na pewno bardzo ważny, także z punktu widzenia dzisiejszych Polaków.

Wg naszego pomysłu karta kosztowała 2 czerwone znaczniki a jej tekst brzmiał “Zabierz 1 żółty znacznik i 1 niebieski znacznik z banku przeciwnika.”. Vlaada Chvatil przeczytał jednak trochę o rozbiorach Polski (projektując karty podsyłaliśmy zawsze linki opisujące dane postacie / miejsca /wydarzenia) i stwierdził, że powinna to być o wiele silniejsza agresja. Jednocześnie uzależnił jej siłę od zaawansowania atakujących się cywilizacji – najbardziej opłaca się zagrać ją w III etapie, kiedy większość graczy rozwinęła swój system rządów.

P.S. Karta pochodzi z polskiego dodatku do gry Cywilizacja: Poprzez Wieki przygotowanego na potrzeby polskiej edycji. Jest to podgląd z pliku przygotowanego do druku, stąd mogą występować na nim różne dziwne pionowe i poziome linie – nie ma ich oczywiście na wydruku. Kolejne karty będą pojawiały się w 2-dniowych odstępach aż do dnia premiery gry, czyli 16-17. grudnia.


 

Facebook Comments

26 komentarzy

 1. Rzeczywiście agresja nieco miażdżąca.
  Prawie tak dobra jak Holy War 🙂

 2. Chyba trochę przesadziliście z tą agresją…

 3. Chyba nie oni, tylko Chvatil.

 4. Jak zobaczyłem, że to agresja jest kolejną kartą pomyślałem, że znów zmarnowana szansa na coś fajnego (jak w przypadku husarii), ale po przeczytaniu jej zasad uważam, że naprawdę jest kapitalna. Tym razem duży plus dla autorów.

  PS Niestety, jako, że pozostały już tylko 2 karty do odkrycia, a jedną z nich na 99,9% będzie Jan Paweł II to najprawdopodobniej nie dojdzie żaden socjalistyczny/komunistyczny przywódca, a biorąc pod uwagę, że mamy Kreml i Komunizm jego brak aż rzuca się w oczy…

  PS 2: jako, że nie doszły żadne karty z ery A i (prawdopodobnie) II zastosowanie czeskich kart będzie niezbędne :]

 5. Oj mocne, BARDZO mocne.
  Ciekawy jestem czy coś testowaliście, i czy to czasem nie doprowadzi do sytuacji, kiedy niemal automatycznie po “wejściu” rozbiorów gracz poddaje cywilizację.
  No ale zobaczymy w praniu

 6. Bardzo ciekawa karta. Rzeczywiście mocna, ale wydarzenie w naszej historii szczególne i przeraźliwie destrukcyjne.

 7. Browarion: nie ma co demonizować siły rozbiorów, bardzo często kończy się grę na ustroju z I (1 żółty token) lub II ery (2 żółte tokeny), także nie ma co dramatyzować. Będzie dobrze, mi się karta, jak już pisałem, bardzo podoba.

 8. Karta mocna, ale uzależniona od sił obu narodów(atakującego i obrońcy). Dodatkowo jest to agresja, jest więc szansa na obronę..
  No i wymaga 3 akcji militarnych do zagrania.

 9. ale ogolnie mam taka refleksje z kazda oglaszana karta ze coraz bardziej moga byc zadowoleni ci co tanio kupili angielska wersje… wychodzi ze to jednak beda duzo bardziej karty takie dla szpanu jak te bonusowe z agricoli, niz zestaw kart naprawde wnoszacych cos do gry czego ci od angielskich pudelek mogli by zalowac ze nie maja…

 10. …choć prawdopodobnie tylko najbardziej jajogłowi gracze w TTA są w stanie dostrzec wątpliwą przydatność nowych kart.

 11. Jak ktoś zauważył, aby zagrać tę kartę potrzeba aż 3 akcji militarnych – to dużo. Ponadto zawsze można starać się obronić, zważywszy, że widać kto tę kartę dobiera – przyjaciel czy wróg.

 12. >Sławku karty agresji są dobierane tajnie.

 13. karty nie sa zle, ale jednak te ciemne wnosza zdecydowanie mniej do gry.

 14. Przyjaciel?
  W Through the Ages?
  To chyba jakaś inna gra 🙂

 15. To chyba dobrze, że nowe karty zaproponowane w polskiej wersji nie wywracają gry do góry nogami pod względem balansu.

  Zresztą wersja proponowana przez wydawców polskich była słabsza niż ta wersja z poprawkami autora gry więc chyba marudzenie jest nieco na wyrost.

 16. Wydaje mi się, że jest błąd w przeniesieniu słowa “niebieskich”. Moim zdaniem powinno być: niebies-kich zamiast niebie-skich. Proponuje skonsultować to z polonistą (o ile jeszcze mozna to zmienić), bo ja w tej dziedzinie za autorytet się nie uważam.

 17. Michale, chyba masz rację. Przynajmniej mnie tak w szkole uczyli. Ale nie powiem, żeby mnie to tak strasznie martwiło. Jeśli to błąd, to na szczęście.

 18. “Grupy spółgłoskowe można przenosić w całości do następnego wiersza lub dzielić w dowolnym miejscu. Zazwyczaj jednak staramy się, aby grupa głosek przeniesiona do nowego wiersza zaczynała jakiś polski wyraz. Dlatego wolimy dzielić np. Tur-cja niż Tu-rcja.
  Jeśli grupa spółgłosek należy częściowo do przedrostka, a częściowo do rdzenia, to podzielić ją można tylko między przedrostkiem a rdzeniem, np. pod-lać, nie po-dlać. W wypadku grup spółgłoskowych leżących na granicy rdzenia i przyrostka takie postępowanie jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe (np. podział szkol-ny jest lepszy niż szko-lny).
  Obowiązkowo rozdziela się grupy złożone z identycznych głosek, np. las-so (nie la-sso), pan-na (nie pa-nna).

  — Mirosław Bańko, PWN

  Wydaje się, więc, że obie formy są poprawne 🙂

 19. ale ogolnie mam taka refleksje z kazda oglaszana karta ze coraz bardziej moga byc zadowoleni ci co tanio kupili angielska wersje… wychodzi ze to jednak beda duzo bardziej karty takie dla szpanu jak te bonusowe z agricoli, niz zestaw kart naprawde wnoszacych cos do gry czego ci od angielskich pudelek mogli by zalowac ze nie maja…

  Ja mam taką refleksję, że 6 kart nie może specjalnie wnieść tu niewiadomo czego. Z drugiej strony to chyba dobrze, bo to tylko miły bonusik do polskiego wydania, a nie jakiś wielki dodatek. I świetny chwyt marketingowy zarazem – maniacy TtA zrobią wszystko, żeby mieć te karty, czyli w praktyce kupią polską wersję. Ja się cieszę, że jest polska wersja i będę się nią delektował. A te 6 kart – miło, że będą, ale jakby ich w ogóle miało nie być, to bym się tym nie przejmował.

 20. Według mnie o wiele fajniejsza by była gdyby to co zabierasz nie było uzależnione od poziomu karty ustroju – bo to wychodzi i tak maksymalnie 3 żółte i 3 niebieskie do zagarnięcia (z tym że jak przeciwnik ma kartę ustroju z 3 ery to znaczy że całkiem nieźle sobie jednak radzi więc trudno będzie to wbić).

  Jeśli z kolei oprzeć by to na akcjach cywilnych i militarnych byłoby zarówno mocniejsze jak i bardziej by pasowało do powodów rozbiorów. To znaczy karta mogłaby brzmieć na przykład tak:
  “Zabierz z banku przeciwnika tyle żółtych znaczników, ile wynosi różnica między twoją liczbą akcji cywilnych a przeciwnika oraz tyle niebieskich znaczników z banku przeciwnika ile wynosi różnica między twoją liczbą akcji militarnych a przeciwnika” 😀

  W ten sposób gracz, który ma “przestarzały” to jest “niewydolny” ustrój cierpi bo jest podbijany przez “lepiej zorganizowanych” 😉

  Z drugiej strony byłoby to dobijanie leżącego :-/ Ale czy tym właśnie nie były rozbiory? 😀

 21. Co do podzialu na sylaby to z pewnoscia byloby nie-bie-skich (zatem nie rozdzielamy grup spolgloskowych – jedynym wyjatkiem sa spolgloski polotwarte: l, m, n, r… jak w wyrazie ko-siar-ka). O tym przenoszeniu wyrazow nie wiedzialem (kto dzis przenosi wyrazy? ;)). Fajnie jest sie czegos nauczyc.

 22. rozbiory jako karta agresji jest bardzo dobra, ale jako ciemna karta ma zdecydowanie mniejszy wplyw na gre (nie zawsze do niej wejdzie).

 23. bazik> zdecydowanie, karty polskie do TTA to tylko bonus, bardziej taka ciekawostkowa talia X do Agricoli, niz pelnoprawny dodatek. Nie zostaly nawet zaprojektowane przez Chvatila – wiec nie moga wywracac gry do gory nogami. W naszym zalozeniu – maja do gry dodawac polski akcent a nie nowe mozliwosci.

 24. Dla mnie i tak najważniejsze, że zmieniono te nieporęczne walce. Jakby nie było polskich kart to i tak bym kupił grę (ang nie mam), ale gdyby karty dodali a walce pozostawili to bym nie kupił 🙂

 25. Cieslik > faktycznie, moje niedoczytanie

 26. rozbiory w historii były 4 a karta jedna szkoda
  a tak serio proponowałem stan wojenny jako event przeciwnicy wykonują tyle akcji cywilnych ile mają militarnych

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

dwadzieścia + trzy =