Home / News / Cywilizacja – Mikołaj Kopernik

Cywilizacja – Mikołaj Kopernik

Mikołaj KopernikW Through the Ages zawsze brakowało nam trochę kart wspierających rozwój religii. W podstawowej wersji religia jest ślepą uliczką – nie dość, że kończy się na II epoce, to jeszcze nia ma prawie żadnych kart, które by ją wspierały (poza Michałem Aniołem). Mikołaj Kopernik pasował idealnie – był jednocześnie uczonym i sprawował wiele funkcji kościelnych. Dodatkowo, urodził się w 1473 r., tylko 20 lat po Leonardo da Vinci (ur. 1452 r.) – którego karta znajduje się w I epoce i przez wiele osób uważana jest za prawie niezbędną do zwycięstwa.

Pierwotnie karta nie miała bonusu za zagrywanie niebieskich technologii – ten został dodany przez Vlaadę Chvatila. Dzięki temu Kopernik ładnie zgrywa się z inną przygotowaną przez nas kartą z III epoki (o której w jednym z kolejnych odcinków). A jak Wam się podoba autor “O obrotach sfer niebieskich” w wersji dla Cywilizacji?

P.S. Karta pochodzi z polskiego dodatku do gry Cywilizacja: Poprzez Wieki przygotowanego na potrzeby polskiej edycji. Jest to podgląd z pliku przygotowanego do druku, stąd mogą występować na nim różne dziwne pionowe i poziome linie – nie ma ich oczywiście na wydruku. Kolejne karty będą pojawiały się w 2-dniowych odstępach aż do dnia premiery gry, czyli 15. grudnia.


 

Facebook Comments

34 komentarze

 1. Przecież wiadomo już, że Kopernik wyglądał zupełnie inaczej 🙂

 2. Lord Voldedmort

  Przede wszystkim, to Kopernik była kobietą 😉

 3. Lord Voldemort

  Przede wszystkim, to Kopernik była kobietą 😉

 4. fajna, fajna karta.
  i rzeczywiście świetnie, że można tu kombować z religią.
  Dobra robota!

 5. Czy to “lub” jest poprawne? chodziło zapewne o to, aby jeden z budynków punktował, czyli na karcie powinno być “albo”. Chyba, że oba mogą punktować, ale nie sądzę..

 6. A czym się różni “lub” od “albo”??

 7. Uzycie spojnika “lub” w tym znaczeniu poza kontekstem matematycznym jest raczej poprawne i przez wszystkich zrozumiale. Nie wiem jak jest na innych kartach (konsekwencja bylaby wskazana)

 8. numerek 7 to ja napisalem, sorry, jestem lekko opozniony w rozwoju prawdopodobnie 🙂

 9. Zielu: jesteś lub nie jesteś ;).

 10. No trochę melee może mieć racji gdyby było “albo” to byłoby to jednoznaczne, bo w tym kontekście można to też zinterpretować jako “oraz”.

 11. W logice i matematyce “Lub” oznacza, że można wybrać pierwszą opcję, drugą, lub obie.
  “Albo” wyklucza wybranie dwóch opcji jednocześnie.
  Teraz powstaje pytanie, czy mechanika Cywilizacji jest bardziej dziedziną ścisłą, czy humanistyczną 😉

 12. I mamy najlepszego przywodce I epoki. Zaczynam sie bac kolejnych kart …

 13. Ludzie, opanujecie się! Tekst na karcie jest informacją napisaną w języku polskim, w którym zwykli zjadacze chleba rozumieją LUB i ALBO jako synonimy. amen.

 14. Ta dyskusja na temat spójnika “lub” skłania do przypuszczeń, że karta, dotycząca wieku XXI, będzie miała w tekście fragment “lub czasopisma” (korupcja jako najwyższa forma zarządzania mediami)

 15. melee> rozumiem, ze jestes programista i w jezyku matematyki OR to suma. Potraktuj tak, jakby tam bylo XOR 🙂 W jezyku polskim nie ma rozroznienia miedzy LUB i ALBO, a poczatek zdania “Twoja najlepsza” wskazuje, ze chodzi o jeden z budynkow. Zreszta angielska wersja tez ma “or”.

  Tak naprawde wiekszym problemem bylo napisanie prawidlowo po polsku “and/or” – konstrukcji, ktorej w jezyku polskim nie jest specjalnie naturalna – np. “A rival loses a total of 3 [resources] and/or [food] (your choice).” – musieliśmy dodać “w dowolnej kombinacji” aby było to jasne: “Przeciwnik traci w sumie 3 [surowców] i/lub [żywności] (w dowolnej kombinacji, zgodnie z Twoim wyborem).”

 16. Chciałbym zapytać jak wyglądał proces tłumaczenia i korekty tekstu na kartach? Czy jest szansa, że wydanie nie będzie posiadało “baboli”?

  Pytam bo jestem bardzo zainteresowany kupnem, ale niestety już kilka razy naciąłem się na jakość tłumaczenia w polskich wydaniach gier. Mogę zrozumieć np. drobne błędy na kartach w Agricoli, gdzie malutkie wydawnictwo tłumaczy grę z języka niemieckiego, ale np. to co odwaliła Galakta przy wydaniu Arkham Horror to jest żenada – chodzi mi o ilość błędów, widać, że nie było praktycznie żadnej korekty.

 17. Tekst na kartach w Cywilizacji jest nieporownywalnie prostszy niz w Arkham Horror i jest go nieporownywalnie mniej niz w Agricoli. Karty przechodzily trzykrotna korekte zanim zostaly zatwierdzone do druku – a i tak nie udalo nam sie uniknac jednego babola, ktory zostal wychwycony dopiero pozniej, w zwiazku z czym od razu w pudelku znajdzie sie poprawiona karta – ale o tym jeszcze napisze cos wiecej pozniej 🙂 Wiecej bledow nie stwierdzono.

  Instrukcja przeszla bodajze 6 czy 7 etapow korekty, przy czym na pierwszym etapie zostalo wylapanych ponad 300 bledow – skladu, tlumaczenia, etc. Korekta instrukcji trwala sporo ponad miesiac i mam nadzieje, ze finalnie udalo sie nam uniknac jakichkolwiek bledow.

 18. Brawo. Ostatni komentarz Nataniela powinni sobie wydrukować złotymi zgłoskami, oprawić i powiesić na ścianie wszyscy polscy wydawcy. WSZYSCY.

 19. A według mnie właśnie wydawcy nie powinni naśladować takiego postępowania jakie zaprezentował rebel/portal tutaj. Rozumiem, że się starali i zrobili 3-krotną korektę skoro idę o zakład, że i tak będzie masa baboli, pewnie i 10-krotna korekta by nie pomogła. Przypomnę tylko, że wydawnictwo FRED czyli wielkie wydawnictwo amerykańskie wypuściło aż 3 edycje TtA właśnie ze względu na błędy w każdej z nich i ponoć nadal są w ostatniej z nich, więc jakoś nie wierzę, żeby rebelowi/portalowi, (którzy wielkością nie dorównują w żaden sposób amerykańskiemu gigantowi i pewnie liczba osób zatrudnionych przy tym projekcie była dużo mniejsza niż u amerykanów) udało się w pierwszej edycji od razu wypuścić grę bez błędów. Wzorem do naśladowania powinno być przed ostatecznym składem publikowanie zarówno instrukcji jak i wszystkich kart w sieci na przykład na miesiąc wcześniej – tysiące fanów danej gry będą najlepszą korektą. Są wydawnictwa, które tak robią (bodajże Mayfair) i wychodzą na tym dużo lepiej niż na “sposobie Freda” czyli ukrywania się z ostateczną wersją do końca. Na takim niejasnym i nie do końca racjonalnym zachowaniu ucierpi oczywiście najbardziej ucierpi gra. Reasumując: myślę, że już teraz można założyć na forum wątek: Ile baboli będzie w Cywilizacji.

 20. @Bartek >>którzy wielkością nie dorównują w żaden sposób amerykańskiemu gigantowi i pewnie liczba osób zatrudnionych przy tym projekcie była dużo mniejsza niż u amerykanów<<

  Maleńkiemu wydawnictwu Ryśka Breese wielkość nie przeszkadza w wydawaniu bezbłędnych pozycji.

 21. Tak, tylko moze byc problem z uwzglednieniem tych wszystkich tysiecy uwag 😉 A ich nanoszenie moze powodowac nowe bledy 😉

 22. Bartek > instrukcja jest od jakiegos czasu dostepna w sieci, mozesz ja sobie oczywiscie przejrzec i sam sie przekonac jak to wyglada. Mam nadzieje, ze sie jednak milo rozczarujesz 🙂

 23. @ragozd – no ale od tego w sumie jest wydawca nie? i jeśli fani by znaleźli tysiąc błędów to wydawca powinien być im tylko wdzięczny, ale oczywiście tak jak piszesz wymagałoby to naniesienia poprawek a wtedy gra już może nie byłaby gotowa na gwiazdkę…
  @Nataniel – również mam taką nadzieję bo mam zamiar grę kupić

 24. “Dzięki temu Kopernik ładnie zgrywa się z inną przygotowaną przez nas kartą z III epoki (o której w jednym z kolejnych odcinków)”

  Czyli z Janem Pawłem II (Na blogu Rebela napisano, że nie będzie Wałęsy, bo jest “lepszy” lider z III epoki). Pytanie jeszcze jakie papież będzie miał działanie. :]

 25. To pisałem ja, Jarząbek Wacław;)

 26. I dobrze bo akurat jako lidera polskiego z XX wieku to Jan Paweł II bardzo ładnie pasuje.

 27. Jako człowiek zajmujący się (czasami) m.in. składem i korektą dodam, że o całkowitym uniknięciu błędów w tekście liczącym więcej niż 1-2 strony to raczej należy zapomnieć: czasem się udaje, ale lepiej się nie zakładać…

 28. @Dąbi: JPII byl może Polakiem, ale na pewno nie polskim przywódcą. Ale i tak fajnie, że religia została nieco rozbudowana.

 29. Jakby to mieli być tylko polscy przywódcy to by żaden poza Piłsudskim nie zasługiwał (jeśli chodzi o III erę) a ten jakoś do religii nie pasuje.

  Poza tym to Jan Paweł II miał na Polskę wpływ niewątpliwie większy niż na inne kraje.

  Swoją drogą ciekaw jestem tych innych kart bo grę planuje zakupić

 30. Jakby to mieli być przywódcy to i Elvisa i Homera i Meiera i daVinciego i paru innych nie było.

 31. Po zastanowieniu, Kopernik jest samograjem na I i II ere – lepszy od Leonardo i Newtona. Szkoda, ze dodaje level, a nie 1 nauki za najlepszy lab/swiatynie – bylby niewiele gorszy, ale juz nie stanowilby konkurencji Newtonowi

 32. acha – wyobrazmy sobie Arystotelesa ktory nazbiera kart i zarowek, a potem wejdzie Kopernik i to wszystko zagra bez bolu 😉 – kilka technologii tanszych w sumie o 2 😉

 33. ha – cos mi na oczy padlo i nie zatrybilem zekopernik premiuje tylko niebieskie technologie, tym samym stawiam go na rowni z Leonardo 😉 dalej w nielubianej przez Geko kategorii must-have ale juz 1 z 2 🙂 Bedziej latwiej niz polowanie na samego Leonardo 🙂

 1. Pingback: Polskie karty do Cywilizacji | Wydawnictwo Portal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

3 × pięć =