Home / Aktualności / Games Workshop – dzień dobry, komornik

Games Workshop – dzień dobry, komornik

gwGames Workshop znowu postanowił popsuć nam humory. Jeszcze niedawno zabronił sklepom internetowym używania zdjęć z ich produktów (trzeba robić własne). Co tym razem wymyśliła nasza ukochana firma?

“Poprosili” o usunięcie wszelkich plików związanych z ich grami w serwisie BGG. Oprócz skanów ich produktów, znika cała zawartość tworzona przez fanów (!) Mało tego skasowano także rzeczy dotyczące ich starych gier (np. Warhammer Quest).  Można by powiedzieć , że “zabili” kilka swoich staroci i resztki wiary ludzi w tę firmę.  Czyżby szykowały się dodruki/przedruki? Na deser postanowili zamknąć stronę (robioną przez fanów) dotyczącą gry Blood Bowl. Jak pisze jeden z forumowiczów w tym temacie, gra zostałaby już dawno zapomniana gdyby nie fani ciągle ją rozwijający.

Ktoś ma jakieś teorie co mogą zyskać przez podjęcie takich kroków?

Lista gier które zostały skrzywdzone


 

Facebook Comments

30 komentarzy

 1. Avatar

  “Ktoś ma jakieś teorie co mogą zyskać przez podjęcie takich kroków?”

  Wrogów 😉

 2. Avatar

  1:0 dla MisterC 😉

 3. MichalStajszczak

  Wygląda na to, że za decyzję Games Workshop ukarany został Space Hulk – zjechał z 9 miejsca na 19 na liście bgg

 4. Avatar

  Bez sensu decyzje, dobrze że nie jestem fanem wydawnictw tej firmy :)))

 5. Avatar

  Trochę nie rozumiem jak mogą poprosić o skasowanie pliku z podsumowaniem zasad czy tabelkami, jeżeli były zrobione (napisane, narysowane) przez graczy. Prawo autorskie nie chroni mechaniki samej w sobie – zasady przepisane, czy plansze narysowane od nowa są w pełni zgodne z prawem.

  Oczywiście rozumiem administratorów BGG, którzy nie chcą się bawić w sądy, prawników i tym podobne. To jest tak absurdalne, że na ich miejscu chyba bym skasował (tj. ukrył do czasu zmądrzenia lub wyjaśnienia) wszystkie wpisy o wszystkich grach GW ze strony.

 6. Avatar

  Jak widzę nikt sobie nie zadał trudu poczytać odpowiedzi GW dlaczego to robi. Nie bronię oczywiście tej firmy, ale tutaj chodzi o kasę i to dosyć konkretną. Nie znam się też na prawie patentowym czy jest ono aż tak bardzo restrykcyjne, ale jeśli dobrze rozumiem to GW może stracić zyski (pewnie nie małe) płynące ze sprzedaży licencji jeśli w momencie odnawiania patentu na znaki towarowe ktoś inny będzie te znaki używał bez wyraźnej zgody GW. Tutaj właśnie nie wiem w czym problem bo można by się zwrócić do GW o wyrażenie zgody na publikacje ich znaków w celach non-profit i jeśli rzeczywiście tak jak piszą im na tym zależy to powinni takie zgody wydać, ale może to jest bardziej skomplikowane, w to już nie wnikałem. W każdym razie te działania mają sens i wiadomo w jakim celu to robi GW (jak zwykle dla kasy 😉 )

 7. Avatar

  Tylko dlaczego inne firmy tak nie robią ? 🙂

 8. MichalStajszczak

  Widać Games Workshop idzie śladami Disneya

 9. Avatar

  WOW, aż chciałem zobaczyć jak tam sobie Space Hulk radzi. I jeszcze parę godzin później (teraz ;)) gra na 43. miejscu.
  No widać Fani wzięli sobie do serca działania firmy

 10. Avatar

  Zgadzam się z tym co napisał JacekPL. GW zaczęło sprzedawać prawa do różnych marek zewnętrznym firmą. Też nie jest tak , że wprowadzili 100% embargo. Firmy mogą pobierać znaki towarowe GW ale muszą wykorzystywać te zaprojektowane przez GW, aby nie zmieniać formatów, fontów i wyglądu tych znaków graficznych.
  Jeżeli sprzedają jakąś markę FFG czy wydawnictwu gier komputerowych mogą wynegocjować lepsze warunki jeżeli produkt jest w 100% chroniony prawnie.

 11. Avatar

  do gier FFG są rzeczy fanowskie na BGG

 12. Avatar

  Materiały skasowane z BGG, w czesci sią dostępne na stronie http://www.headlesshollow.com/freebies_games.html – zatem warto ściągnąć, i zrobić sobie archiwum, zanim upomni się o nie GW.

 13. Avatar

  ale ta akcja z rankingiem głupawa… czy to gry wina, że jej wydawnictwo prowadzi taką politykę… choć możnaby domniemywać, że odbiorcy SH raczej myślą o sobie jako o klientach GW, i to na firmie skupiają się emocje i pozytywne i negatywne, nie na produktach.

 14. MichalStajszczak

  Miłośnicy Space Hulka wcześniej prowadzili nie mniej głupawą akcję pchania tej gry w górę rankingu (w odpowiednim wątku na bgg były sugestie typu: zapisz na listę swojego psa czy inne zwierzę domowe i wystaw w jego imieniu Space Hulkowi 10)

 15. Avatar

  ale ta akcja z rankingiem głupawa… czy to gry wina, że jej wydawnictwo prowadzi taką politykę
  fakt, biedna gra cierpi i pewnie teraz pochlipuje w kąciku, że wszystko się skrupiło na niej 😉

 16. Avatar

  ten pierwszy akapit u góry to był CYTAT! wcięło mi nawiaski, a bu

 17. Avatar

  Szczyt głupoty.
  Usunięto m.in. siedem pdfów mojej produkcji, zawierających nietypowe podłogi do 3ed SpaceHulka, umożliwiające granie starych misji (z WhiteDwarfów i wcześniejszych edycji gry). Ludzie bardzo sobie te pliki chwalili.

  Biorąc pod uwagę, że GW wyraźnie napisali, że dodatków do SH3 NIE BĘDZIE, nie pojmuję tej decyzji. Sami nie zrobią i fanom zrobienie we własnym zakresie utrudniają.
  Nie pojmuję też, co wydawnictwo straciło by na tym, gdyby były dostępne w sieci kampanie do SH, które publikowano w White Dwarfach dziesięć lat temu (te misje również wyleciały z BGG).

 18. Avatar

  Moim zdaniem to przegiecie pały i to chyba nie do konca legalne. Lata temu firma udostepnila za darmoche pewne gry. Np Space Hulk 2ed. Ludzie dopisali cos do tego, scenariusze, zasady dla jednostek cokolwiek i teraz firma kaze to usunać? Wiele osob na BGG zali sie ze w swoich opracowaniach specjalnie starali sie nie naruszac praw GW. Nie uzywali grafik czy nazw, mimo to materialy zostaly usuniete…

 19. Avatar

  Ajfel, podeslij mi jesli mozesz te swoje podlogi
  squatWH40K@gmail.com
  Ciekawe kiedy dostane info z firmy ze mam zmienic maila 😀

 20. Avatar

  Lekka lipa z tą akcją… przede wszystkim szkoda wysiłku entuzjastów, którzy bezinteresownie wnieśli swój wkład w rozwój tych gier. Ich entuzjazm chyba nieco ostygł :/

  Z drugiej strony, znowu widać jakim bezsensem jest cały ten ranking BGG, Skoro kaprysy fanów bądź haterów pozwalają tak łatwo “rzucać” jakąś grą tam i z powrotem.

 21. Avatar

  jako że w tym artykule pojawiło się logo GW, gamesfanatic.pl teraz należy do GW i można niedługo spodziewać się nakazu zamknięcia tej strony.

  😉

 22. Avatar

  Właśnie. Usunąć logo i nie używać nie legalnie nazwy …. ….. :-p

 23. Avatar

  Aby uchronić GamesFanatics przed kosztami postępowania karnego, stworzyłem własne logo 🙂

 24. Avatar

  No teraz piknie :-p

 25. Avatar

  Wspaniałe 🙂

 26. Avatar

  inna refleksja dot. rankingu BGG przy okazji: grami miotanymi w górę i w dół są zwykle ameritrashe (z takich w górę i w dół poza Space Hulkiem jeszcze Battlelore). Czy mi się wydaje, czy eurogry raczej się aż tak nie poniewierają? czoło rankingu od dawna niezmienione tj. jak już coś tam doszło, to trwa, dochodzą jedynie nowe pozycje.

 27. Avatar

  W ameritrashu jest większa losowość to i na rankingu się odbija 😉

 28. Avatar

  Szczyt rankingu BGG jak wiadomo zdominowany jest przez eurogry. SpaceHulk niedawno narobił zamieszania, wchodząc z butami w pierwszą dziesiątkę, bezczelnie wyprzedzając Caylusy i inne Eufraty;)
  Nie wiem, czy była jakaś akcja fanów SH na podkręcanie wyniku (ze swojej strony dałem 10tkę i tyle;)), natomiast SH w czołówce rankingu miał zdecydowanie najwięcej wystawionych jedynek, w stosunku do ogólnej liczby wystawionych ocen. Wygląda mi więc na to, że równie dobrze o jakieś rankingowe akcje można podejrzewać niektórych fanów Dominiona i Le Havre, by ich ulubione tytuły nie straciły swojej pozycji;)
  Ogólnie cały ten ranking to imho bardziej ciekawostka niż jakikolwiek wyznacznik jakości.

 29. MichalStajszczak

  @ajfel> Przeczytaj te dwa wątki na bgg:
  http://www.boardgamegeek.com/thread/445506
  http://www.boardgamegeek.com/thread/445456
  Czy to nie była akcja na podkręcanie wyniku Space Hulka?
  Oczywiście zgadzam się z ostatnim zdaniem #28

 30. Avatar

  @Michał
  Zgoda, mówiłem jedynie że swego czasu rzuciłem okiem jak rozkładają się głosy na poszczególne tytuły w czołówce.
  No i SpaceHulk wyróżniał się na tym tle: większość gier miała prócz 10tek, sporo 9tek i 8ek, niższych not mniej.
  SH miał całą lawinę 10tek (skutek wspomnianej akcji), ale także nieprawdopodobnie dużo jedynek (jak sądzę odpowiedź fanów innych gier z czołówki).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

11 − three =