Home / News / Archiwalne felietony ŚGP

Archiwalne felietony ŚGP

cabbage_eyeChciałem zgromadzić swoje teksty w jednym miejscu, zarówno dla ich dziwnych, niezrozumiałych miłośników jak i dla siebie (zakładam, że aby lepiej pisać trzeba siebie czytać). W tym celu przygotowałem nową wersję (eksperymentalną technicznie) strony .

Co szczególnie ciekawe, w porozumieniu z redakcją Świata Gier Planszowych udało mi się zamieścić tam swoje felietony z numerów archiwalnych czasopisma. A więc jeśli jeszcze nie wiesz, dlaczego studzienki ściekowe są okrągłe albo dlaczego na lidze monopoly losuje się nie tylko kolejność rozpoczynania ale też kolejność wybierania pionka … teraz będzie jeszcze jedna okazja aby się tego wszystkiego dowiedzieć.


 

Facebook Comments

46 komentarzy

 1. hm ułożenie szpalt [kolumn] w każdym tekscie jest męczące, lepiej zrobić jeden wielki text, albo szpalta idzie przez całą stronę. Odnośnie jednego tekstu gdzie piszesz o propozycji wymyślenia zasad gry z wieczkami do słoików – czyta się to śmieszno, ale jednak jak czytam tego typu opisy to zawsze stoję po stronie kandydata 🙂 Rozumię że trzeba przeprowadzić rozmowę, rozumiem że gość nie potrafi odpowiedzieć na pytanie (nie przyjmiemy go już) to po co jeszcze męczyć , a właściwie robićsobie żwcem jaja z niego? No bo on to tak odbierze, przecież. Łatwo przewidzieć jakie będzie miał mniemanie o Waszej firmie… No chyba,że to był “chwyt felietoński” i dałem się nabrać 😉

 2. Ale wszystko oczywiście rozumiĘ 😉 ech jeszcze się nie obudziłem 😉

 3. Rozumię. Oczywiście 🙂

 4. Lucf: to była autentyczna historia. Wiesz, z drugiej strony to nie w porządku, że gość nic nie umiał. Pytań było koło 10-15, w tym dwa bardzo proste “na rozgrzewkę”. Ja tam wyrzutów sumienia nie mam 😛 , pomyślałem, że jeśli jest dobrym analitykiem, to mogę mu złożyć propozycję takiej pracy …

 5. Felietony są bardzo fajne, rozwiązanie zagadki einsteina pozwoliło mi dowiedzieć się o sobie wielu ciekawych rzeczy:)

 6. Co do okrągłości studzienek, to warto zwrócić uwagę na to, że koło jest po prostu najbardziej ekonomiczną (czyt. zużywającą najmniej materiału) ze wszystkich figur geometrycznych.
  Można by się pokusić o stworzenie przykrywek w kształcie trójkąta/kwadratu/pięciokąta (…) dwustukąta opartych na owym kole, ale potrzebaby więcej materiału.. a i to wpadanie 😉

 7. vojtala: nie czytałem jeszcze na blogu kapustki o co chodzi ze studzienkami, ale włazy są okrągłe po to, żeby pokrywy w żaden sposób nie wpadały do środka (np przekątna kwadratu jest dłuższa niż jego bok, więc dałoby się taką pokrywę wrzucić do otworu 😉 )

 8. Czy trójkątna pokrywka studzienki byłaby w stanie wpaść do środka? Coś mi się wydaje, że nie.

 9. yosz:
  Jesli nie mozesz wrzucic do otworu koła, to nie wrzucisz tez opartego na nim kwadratu.
  (bok takiego kwadratu jest równy średnicy koła)

 10. Zależy od tego, jaki to trójkąt. Jeżeli równoboczny, to draco ma rację. A chyba w grę wchodzi tylko tójkąt równoboczny.

 11. oczywsicie przy glupawym zalozeniu, ze ksztalt włazu sobie (okrągły… o to nikt nie pyta 😉 ), a pokrywy sobie 😉

 12. A czy trójkątny właz jest w stanie wpaść do okrągłego otworu?

 13. vojtala: ale chodzi o to, że kształt pokrywy jest taki jak kształt otworu, który przykrywa. Kwadrat może wpaść do otworu który przykrywa. Koło nie może. Trójkąt oczywiście też nie może, ale trójkątne dziury w ziemi są bez sensu – pokrywa musi być znacznie cięższa i kosztowniejsza niż pokrywa okrągła, jeśli człowiek ma być w stanie w miarę wygodnie zmieścić się w otworze.

 14. A ja się pytam, Obywatele, czy wiecie gdzie jest Hong-Kong? Otóż, gdyby położyć się na kuli ziemskiej i lewą dłoń położyć na Islandii…

 15. Ja_n: Wiem 😀 Trochę mi się podroczyło, wybaczcie 😉

  Co do trójkątnego otworu i tójkątnej pokrywy na nim, to pewnie sam nie wpadnie, ale pewno dałoby się na siłę wrzucić ustawiając go w pionie ( nie na podstawie) tak, że szeroki jest na wysokość trójkąta. Wtedy powinien przejść gdzieś koło boku.

 16. Też mi się wydaje, że trójkątny wpadnie jeśli ktoś ustawi pokrywę w pionie … wysokość trójkąta jest krótsza niż jego bok (o tak, ale zrobiło się matematycznie).

  Czy innym osobom też nie odpowiada układ tekstu w 3 kolumnach ? … rozważam zmianę wyglądzie

 17. 3 kolumny co chwila rozdzielane pozioma kreska to pomysl godny szalenca

 18. xoy (matematyk stosowany)

  Jasne, że trójkątne pokrywki wpadają – tak jak kapustka napisal.

  @kapustka – Tymi 3 kolumnami i pozioma kreska sie nie przejmuj – strona jest przez to bardziej zakrecona

 19. to ktoś czyta “internet” przez coś co nie jest rss’ami? 😉

  a jeśli chodzi o wpadnięcie trójkątnej pokrywki, to kapustka, nie wie wiem jak wpadłeś na to, że pionowo trójkąt może wpaść do środka 😉 Chyba jednak nie wpadnie. Ale wpadka 🙂

 20. no dobra, to ja zaliczyłem wpadkę. Kilka sekund po wysłaniu komentarza wiem już jak ona wpadnie. ooops 🙂

 21. Myślę, że problem wpadającej pokrywki należy rozstrzygnąć nie matematycznie, ale fizycznie. Czy trójkątna pokrywka nie zacznie obracać się na tyle szybko, aby nie wpaść za głęboko? Gorzej jak się zaklinuje. 😉

 22. Dlaczego kapusta ma w przekroju kształt zblizony do koła a nie np. trójkąta?

 23. Jak mówicie o trójkątnej pokrywie, to ja widzę w domyśle trójkąt równoboczny. Skoro pokrywa jest większa niż otwór to nie widzę szans, żeby taka pokrywa mogła cała wpaść do środka.

 24. Warto by spytać kogoś z fabryki włazów, jak to właściwie jest 🙂

 25. Tak, na pewno mają pokrywy i otwory we wszelakich kształtach :-p

 26. Oczywiscie trojkatne pokrywy tez nie wpadna do srodka, ale jest jeszcze inny powod dlaczego pokrywy te sa okragle.

  Otoz kiedy pojazdy (zwlaszcza ciezkie, ciezarowe) przejezdzaja po wlazach, te podskakuja. Jest sporo wieksza szansa, ze okragly wlaz ladujac, wroci na swoje miejsce w otworze, niz ze taka sztuka uda sie jego trujkatnemu koledze.

 27. dominusmaris

  Myślę że punktem wyjścia jest kształt otworu a kształt pokrywy jest jego następstwem.
  Gdyby ludzie byli trójkątni i tak nieelastyczni że w wypadku próby przejścia przez właz musieliby mieć otwór o wielkości minimum koła opartego na trójkącie największego człowieka, otwory byłyby prawdopodobnie trójkątne (pomijając fakt że kanalizacja służy raczej do przemieszczania ścieków niż ludzi, więc jej okrągłość nadal byłaby zachowana- informacja dla tych którzy wiedzę o kanałach czerpią wyłącznie z gry ,,Mali Powstańcy”).

  We wszystkim dąży się do optymalizacji. Koło jest zawsze najbardziej optymalne.
  A że pokrywy czasem spadają…
  Dachówki też czasem spadają a jednak nie robimy ich lżejszych od powietrza.

 28. Wy umysy scisłe kompletnie się nie znacie. Ja jako humanista-socjolog mogę wam wyjaśnić dlaczego włazy są okrągłe::P

  – ludzie się do takich przywyczaili
  – lepiej wyglądają w filmach akcji
  – są ładniejsze

  wpadanie do środka nie ma tu kompletnie nic do rzeczy:)))))

 29. w tym wszystkim jest pewnie jakieś lobby i inna afera 😉

 30. Odnośnie okrągłych włazów jedna z odpowiedzi na stronie Pytamy.pl:
  Wbrew obiegowej opinii nie po to żeby nie wpadła – po pierwsze dlatego, że ma najmniejszą powierzchnię. Człowiek mający metr w barach przeciśnie się przez kwadrat 1×1, czyli o polu 1[m^2]. Koło o takiej średnicy będzie miało pole równe 1/4*pi[m^2], czyli mniejsze. Ponadto na idealnie okrągłej pokrywie siły nacisku na obręcz utrzymującą pokrywę rozkładają się równomiernie – czyli pokrywa może być zwyczajnie cieńsza. A mniejsza i cieńsza równa się tańsza w produkcji. Co do teorii z wpadaniem – istnieje coś takiego jak studzienki zakładu energetycznego. Mają one wymiary 2×1[m] i składają się właśnie z dwóch kwadratowych pokryw – jakoś nie widziałem nigdy pokrywy w środku. Może dlatego ze waży dobre 50 kg i podniesienie jej z miejsca osadzenia bez narzędzi jest nie lada wyczynem.

 31. Tutaj jeszcze trochę odpowiedzi:
  bo okrągłą łatwiej jest wykonać
  bo okrąg ma największą powierzchnię przy danym promieniu i obwodzie (to do łatwości wykonania:))

  bo okrąg wydaje się mniejszy niż jest w rzeczywistości więc nie powoduje reakcji obronnej polegającej na nagłym wykonaniu manewru ominięcia przez nadjeżdzający samochód

  bo okrągła jest wytrzymalsza od kwadratowej (przy tej samej powierzchni co kwadrat jest bliżej do środka okręgu) a to ma znaczenie

  Bo ludziom zwłaszcza mężczyznom podobają się krągłości:))

  itp itp:)

  zawsze można coś wymyślić:)

 32. ad konev:
  “Człowiek mający metr w barach przeciśnie się przez kwadrat 1×1, czyli o polu 1[m^2]”

  Rozumiem, że jest jakiś zakaz przeciskania się po przekątnej? :PPP
  wychodzi mi, ze właz o boku 1/pierwiastek z 2 wystarczy dla metrowego ludzika. hi hi

 33. Nie wiem… zrobiłem kopiuj/wklej ze stron, co byś miał o czym dyskutować ;).

 34. Buachachacha, myślałem że to ja jestem szalony … ale po tej dyskusji widzę, że nie ! Jestem absolutnie szary. Jestem ciałem absolutnie szarym ! (szkoda, że komentarza nie mogę napisać w trzech kolumach)

  @draco: “czy trójkątna pokrywka nie zacznie obracać się na tyle szybko, aby nie wpaść za głęboko?”

  Myślę, że szybko obracająca się trójkątna pokrywka jest w stanie wpaść bardzo głęboko. Nawet trochę głębiej niż głębokość studzienki, którą zabezpiecza. Ogólnie, też sądzę, że efekty towarzyszące szybko wirującym trójkątnym pokrywkom są powodem, dla którego pokrywki nie są trójkątne.

  @MichałStajszczak: “Dlaczego kapusta ma w przekroju kształt zblizony do koła a nie np. trójkąta?”

  Żebym nie wpadał do środka studzienki, oczywiście !

  @dominusmaris: “informacja dla tych którzy wiedzę o kanałach czerpią wyłącznie z gry “Mali Powstańcy”

  No właśnie … Potrafisz sobie wyobrazić grę “Mali Powstańcy” z trójkątnymi pokrywkami ? Przecież pionki są okrągłe a nie trójkątne !

  @Filippos: “[…]- (okrągłe pokrywy) lepiej wyglądają w filmach akcji ”

  Szybko wirująca trójkątna pokrywa doskonale wygląda w filmach akcji 🙂 Naprawdę !

  @konev: “Koło o takiej średnicy będzie miało pole równe 1/4*pi[m^2]”

  Słyszałeś, że każdy wzór matematyczny zmniejsza ilość czytelników o połowę ? Chcesz mnie wykończyć ?

 35. Ważących 50kg kwadratowych pokrywek zakładu energetycznego nie można zobaczyć w środku studzienek bo jak ktoś je już podniesie to, jako trofeum, zabiera ze sobą 😉

 36. Ostatnio przyglądałem się pokrywom studzienek na ulicy i oprócz okrągłych widziałem też prostokątne. 🙂 Takiej to dopiero łatwo wpaść do środka!

 37. Zarówno kwadratowa jak i trójkątna pokrywa WPADNĄ do studni, chyba że ich GRUBOŚĆ jest większa niż:
  – w przypadku trójkąta 0,134*a (a=podstawia trójkąta)
  – w przypadku kwadratu 0,414*a (a=podstawa kwadratu)
  Jak widać w przypadku studzienki o podstawie jednego metra musi mieć grubość 13,5cm (trójkąt) lub 41,5 cm (kwadrat), aby na żaden sposób nie wpadła. Wynika to z tego, że studzienkę trójkątną można tak ułożyć, aby jej przekrojem była wysokość trójkąta i wrzucić do kanału wzdłuż dowolnego boku, a w przypadku kwadratu można tak ułożyć, aby jej przekrojem był bok i wrzucić wzdłuż przekątnej.
  Do obliczeń potrzebne jest tylko tw. Pitagorasa. Tutaj wklejam rozwiązanie: http://pokazywarka.pl/ir2og3/

 38. Ale pojechaliście. Co to wszystko ma wspólnego z planszówkami? Że prostokątne pokrywy przypominają pudełka z grami? :-p

 39. @maluman niestety błędnie założyłeś, że otwór studzienki ma wymiar pokrywy. Wobec tego Twoje obliczenia są błędne 😛 😀
  Pozdrawiam wszystkich KANALARZY.

 40. Geko po porstu tym razem wszyscy wcieliliśmy się w profesorów po to żeby nie musiał tego robić jeden, dyżurny użytkownik;)))

 41. @geko – plansza do Kajka i Kokosza jest okrągła… właśnie z powodu tego żeby nie wpadła do studzienki… chyba

 42. A wiecie, dlaczego bile w bilardzie są okrągłe ? Żeby nie wpadały do studzienki !!!

 43. Pokrywa włazu koło mojego bloku jest słona. Mój pies polizał ją i się skrzywił, bo nie lubi soli.

 44. bzury, bzdury, bzdury.

  nie ma takiego kształtu, który nie wpadłby do studzienki. Oczywiście, jeśli się tylko wie, jak taką studzienke zaprojektować:

  http://picasaweb.google.pl/kalugabartosz/DropBox?authkey=Gv1sRgCOSOh_z_09KZJQ#5390128088127494514

 45. Istotne wydaje mi się pytanie, czy to pokrywka wpada do studzienki, czy też studzienka unosi się do pokrywki …

 46. Nie, nie, nie! Ani pokrywka, ani studzienka tak na prawdę nie istnieją. Po pierwsze pokrywka to może być od słoika (jeśli coś w nim jest), a studzienka, to tylko w 4 pancernych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

1 × 1 =