Home / Aktualności / Gambit 7 – europejska wersja Wits & Wagers

Gambit 7 – europejska wersja Wits & Wagers

Gambit 7_coverDays of Wonder właśnie wprowadził na półki sklepowe grę  Gambit 7 – brytyjską wersję znanego towarzystkiego hitu Wits & Wagers. Obok francuskiej (przy adaptacji której brał udział Bruno Faidutti) i niemieckiej to trzecia edycja dostępna dla europejskich graczy. 700 pytań podzielono na kategorie: Biznes i Ekonomia, Sztuka i Literatura, Geografia i Natura, Historia i Polityka, Popkultura, Nauka, Sport i Rozrywka. Gra opiera się na regułach znanej wszystkim Wits & Wagers (podobno są jakieś zmiany w zasadach uzasadniające zmianę tytułu, ale podejrzewam, że chodzi o zwyczajną marketingową kosmetykę): gracze jednocześnie odpowiadają (używając liczby) na absurdalne pytania, a potem widząc odpowiedzi obstawiają, czyja była najbliższa prawdzie. Punktują nie tylko Ci, którzy odgadli (bo zwykle ciężko mówić w tym przypadku o wiedzy), ale również Ci, którzy trafnie obstawiali.

Gambit 7_punktyJest to zatem idealny towarzysz wszelkich luźniejszych spotkań przy planszówkach – nie trzeba nic wiedzieć, żeby móc wygrać – wystarczy wiedzieć kto wie (lub jest najbardziej przytomny). Szkoda, że żadne polskie wydawnictwo nie planuje lokalizacji tego typu gry – obawiam się, iż pytania związane z Wielką Brytanią mogą być dla polskich graczy zbyt abstrakcyjne (lepiej zgadywać ile mostów jest na Wiśle, niż zastanawiać się ile punktów zdobył najlepszy gracz w krykieta). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by gracze sami wymyślali dodatkowe pytania i dzielili się nimi z innymi miłośnikami gry. Ja z przyjemnością sprawdzę ten tytuł – w końcu to właśnie jego nieudolnie próbował skopiować Fredemann Friese tworząc nudną Faune


 

Facebook Comments

3 komentarze

 1. Avatar

  leniuchu, nawet nie zajrzałeś do zasad 🙂
  każdy ma dodatkowo żeton gamble7, jeśli trafi, to mnoży wynik przez 7 😀 chętnie bym zobaczył trochę pytań, żeby stwierdzić czy inwestycja ma sens..

 2. Avatar
  RWnK5uHcziD4a1/J

  Pytania zapewne sa proste, od klasycznych: Ile gier zrobił R. Knizia (dla ułatwienia wymień tylko na literę A)
  Albo ile głupich e-maili dostaje dziennie Bill Gates

 3. Avatar

  Melee: winny! Nie czytalem. Na swoje usprawiedliwienie mam fakt, iz instrukcji do W&W tez nie czytalem, wiec nie potrafilbym znalezc roznic. A te jak widac sa kosmetyczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

two × 4 =