Home / Aktualności / Łamigłówki, czyli czy tylko planszą żyje planszomaniak?

Łamigłówki, czyli czy tylko planszą żyje planszomaniak?

lamiglowkiNa tytułowe pytanie z pewnością wielu z nas odpowie “nie, nie tylko”. Informacja sprzed kilku dni o konkursie zorganizowanym przez Fantasy Flight Games też to potwierdza. Cykliczne artykuły w “Świecie Gier Planszowych” pod tytułem “Łamigłówki” także są kierowane do nas, planszomaniaków, a ich autorzy (Folko, Ja_n i Pan Michał) oprócz tego, że znani planszomaniacy, to także wielcy miłośnicy łamigłówek.
O czym więc ja chciałbym Wam napisać?

Chciałbym Wam krótko napisać o wydanej kilkanaście dni temu książce pana Marka Penszko zatytułowanej “Łamigłówki, podróże w krainę matematyki rekreacyjnej”. Pana Marka znają dobrze miłośnicy łamigłówek, znają go dobrze Folko, Ja_n i Pan Michał, a jeszcze lepiej znają jego stronę internetową “Łamiblog“. I w tej właśnie książce znajdziemy razem z naszymi kolegami wybór kilkunastu (a dokładnie 28) felietonów poświęconych łamigłówkom, felietonów będących wyborem wpisów ze strony internetowej oraz wyborem artykułów publikowanych przez Pana Marka w czasopismach “Wiedza i Życie” oraz “Świat nauki”.

Spieszę wyjaśnić dlaczego książka ta może zainteresować planszomaniaków. Pan Marek Penszko niejednokrotnie do przygotowywanie swoich łamigłówek korzysta z bardzo dobrze nam znanych gier planszowych, gier, które często pojawiają się na naszych stołach. Najlepszym przykładem niech będzie gra “Blokus”. Jeden z rodziałów “HOKUS-BLOKUS” jest poświęcony łamigłówkom dotyczącym właśnie Blokusa – trochę informacji o grze, o strategiach i jak zawsze u Pana Marka, niebanalne zadanie-łamigłówka.

lamiglowki blokus

Na innej stronie znajdziemy zadania (a oprócz tego trochę informacji o historii powstania, oczywiście trochę teorii i wiele innych ciekawostek) dotyczące gry “Set”, której planszomaniakom także nie trzeba przedstawiać. Inny rozdział, czyli inny felieton łamigłówkowy, to z kolei gra planszowa, której może z planszą nie kojarzymy, ale którą także znamy bardzo dobrze – Gomoku, znana może po prostu jako “Kółko i krzyżyk”. Nie dajcie się jednak zmylić prostocie tej gry, bo zadanie, które wieńczy felieton jej poświęcony naprawdę do łatwych nie należy.

Jako łagodne przejście między światem gier planszowych, a światem łamigłówek zaproponowałbym Wam rozdział w książce poświęcony grze planszowej jednoosobowej, czyli właściwie układance, o nazwie “Lunar Lockout” (lub w nowszym wydaniu “Pete’s Pike”). Kto z Was pamięta, że właśnie tą grą Folko rozpoczął serię artykułów w “Świecie gier planszowych”? Próbowaliście wówczas rozwiązać przedstawione tam zadania?  Spróbujcie więc też zobaczyć, jakie zadanie o tej grze przygotował w swojej książce Pan Marek Penszko.

lamiglowki lunar
A jak już zgłębicie te planszo-pochodne zadania, to z pewnością z zaciekawieniem sięgniecie do pozostałych dwudziestu kilku felietonów o łamigłówkach, o “typowych” łamigłówkach. Niech Was nie przeraża słowo matematyka w podtytule książki – ta rekreacyjna forma matematyki jest przez Pana Marka przekazana lekko, swobodnie, przyjemnie i wcale nie jest odstraszająca. A jeśli jednak się boicie, to przed sięgnięciem po książkę zapraszam na stronę “Łamiblogu“, aby zobaczyć co “kręci” miłośników łamigłówek.

Wiem, że planszomaniacy to albo gracze lubiący gry logiczne – tacy kochają zapewne i łamigłówki, albo gracze gier logicznych nietrawiący. Ciekawe, których jest przewaga? Przyznacie się?


 

Facebook Comments

13 komentarzy

 1. Avatar

  Lubię matematykę:) lubię gry logiczne:) mam podobną książkę, choć całej ‘jeszcze’ nie przeczytałem. ta wygląda bardzo ciekawie

 2. Avatar

  Jak przeczytałem w leadzie “Pan Michał” to od razu przed oczami stanął mi Wołodyjowski, choć wiem, że nie o niego tu chodzi;)))

 3. Avatar

  Ooo muszę poszukać w księgarni 🙂

 4. Avatar

  Jak tylko będę w księgarni, to poszukam lub spytam, aby mieć książkę, czytać i łamać głowę.

 5. Avatar

  Przeciez kazdy wie, ze gry logiczne sa nudne i glupie ;).

 6. Avatar

  Don Simon: nudne, glupie i losowe!

  (a Pan Michal to ten z Przygod Pana Michala?)

 7. Avatar

  ten wyzej to jak ci on.

 8. Avatar
  dominusmaris

  @Zielu- Nie ,,jak” a ,,mój” a dokładnie
  ,,Moja ci on!” (czyt. To ja!)

 9. Avatar

  literowka, mialo byc ‘Jam ci on’.
  Ale ciesze sie z Twojej interwencji.

 10. Avatar

  Kim jest ta postać Robert_C ? Pierwszy raz chyba. To jego debiut chyba ;]

 11. Avatar

  Malcolm_X – poszukaj postów z cyklu Gra na piątkę Pionka. Poza tym to bardzo aktywny czytelnik i komentator wspomnianego Łamibloga.

 12. Avatar

  Ja mam wrażenie że Malcom_X żartował 😉

 13. Avatar
  dominusmaris

  No właśnie też się zastanawiałem o co chodzi?

  A może Stranger from Arabia coś zrobił Malcolmowi_X (miejmy nadzieję że udało mu się udowodnić, że nie jest wielbłądem)i się za niego podszywa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

3 × 3 =