Home / News / Dodatki do gier Ystari – ciąg dalszy

Dodatki do gier Ystari – ciąg dalszy

Swego czasu wspominaliśmy, że Ystari szykuje na tegoroczne Essen pakiet dodatków do swoich gier. Po opisie pierwszego dodatku – do Amyitis, wydawca zdradza na serwisie Tric-Trac sekrety dwu kolejnych (zgodnie z obietnicą, alfabetycznie) – do Caylus Magna Carta i Metroplys.

Rozszerzenie do Caylus Magna Carta będzie największym z rozszerzeń z całego zestawu. W jego skład wchodzić będzie 50 kart oraz plansza. Karty zapewnią możliwość gry piątemu graczowi (standardowo w CMC może grać czterech) oraz wprowadzą nowe i zmienione budynki (neutralne, prestiżowe i rezydencje) dla gracza z łaskami królewskimi.
Caylus Magna Carta dodatek

Caylus Magna Carta dodatek

Serce dodatku tkwi w planszy, na której reprezentowane są łaski królewskie. Będą to łaski inne i znacznie prostsze niż te w ‘dużym bracie’ CMC – Caylusie. Aby skorzystać z łaski należy zająć budynek ją dający, jak na przykład Pole turniejowe (które występuje w dwóch kopiach: jako budynek neutralny oraz rezydencja u każdego gracza) lub Pomnik, który daje przywilej przy budowie, ale też punkt zwycięstwa mniej dla jego właściciela.Graczy korzystający z łaski ma trzy możliwości: wziąć surowiec, przesunąć się na listwie punktów zwycięstwa lub skorzystać z efektu na ścieżce łask. Są dwie ścieżki (po 3 pola), które dają coraz silniejsze efekty, gdy się na nich awansuje. I tak na jednej ze ścieżek mamy darmowe zyskanie monety (bez wstawiania robotnika) i zamianę monety na różne korzyści (w wersji najmocniejszej na punkt zwycięstwa). Na drugiej ścieżce zaczynamy od darmowego przesuwania ‘nadzorcy’ o 2 pola a kończymy na zgarnianiu wszystkich surowców pokazanych na karcie budynku.

Caylus Magna Carta dodatek

Caylus Magna Carta dodatek

Rozszerzenie do Metropolys będzie dla odmiany najmniejsze z całego zestawu – zaledwie 4 karty.

Metropolys dodatek

Metropolys dodatek

Karty te będą zawierać 9-punktowe bonusy oparte na kolorach obszarów. Żeby uzyskać taki bonus, będzie należało posiadać obszary o trzech pokazanych na karcie kolorach w jednej dzielnicy. Nowe karty będzie można mieszać z kartami celów zarówno z wersji rodzinnej jak i zaawansowanej ‘Metropolys’. Na przykład trzeba będzie zdobyć trzy obszary w różnych kolorach wokół jeziora. Osobiście aż tak ścisłego powiązania pomiędzy celami jak w podanym przykładzie nie wyobrażam sobie w przypadku innych celów (które nie ograniczają się do jednej dzielnicy), ale czas pokaże jak Ystari to rozwiąże.

Tak czy siak, wg Ystari, ten mini-dodatek ma stworzyć wersję pośrednią gry – coś między wersją rodzinną i zaawansowaną. Nie widzę takiej potrzeby (tym bardziej że nigdy nie grałem w wersję rodzinną 😉 ), ale nowe karty celów z pewnością się przydadzą.

[TrickTrac.net] [TrickTrac.net]


 

Facebook Comments

7 komentarzy

 1. WOW!
  must have…bardzo lubie CMC 🙂

 2. To ja bardzo chętnie ten dodatek do CMC – jak się pojawi. Gdyby ktoś kupował całość i nie potrzebował tego właśnie,to do mnie jak w dym.

 3. ja juz z Jaxem a forum sie dogadałem, mam nadzieje ze pamięta 🙂

 4. Dodatek do Metropolis wygląda mocno słabo. Ładnie kombuje się z i tak najłatwiejszym zdobyciem 3 budynków w dzielnicy. Poza tym często wywala się słabe budynki w jakiekolwiek zaułki, co przy tych celach może być bardzo opłacalne przy odrobinie szczęścia, a nie bardzo widzę co ciekawego wnosi dodatek do gry… niby nowe tereny zaczynają się nagle opłacać… ale po co, skoro zróżnicowanie wartości działek jest podstawą mechaniki…
  Zwłaszcza że 9VP to zdecydowanie za dużo jak na tej klasy cel, okrążenie pomnika daje 7 a wymaga 3 konkretnych posiadłości…

  Ciekaw jestem jak ten do CMC. W CMC grałem raz na skopanych zasadach, więc nie wiem jak gra chodzi.

 5. zephyr, tak jak pisałem te nowe cele będą jakoś powiązane ze starymi (np. 3 budynki w podanych kolorach wokół pomnika – to już NIE jest takie łatwe…)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

1 + 5 =