Home / Aktualności / Premiera ze skandalem w tle

Premiera ze skandalem w tle

dominion intrigueStopniowo wracam do rzeczywistości po upojnym długim weekendzie. Nie będzie to jednak takie łatwe, bo złapała mnie wczoraj jakaś grypa (mam nadzieję, że nie świńska). Mniejsza jednak z tym, bo dużo się zdarzyło w ostatnich dniach. Jednym z ważniejszych wydarzeń była premiera w Polsce bardzo oczekiwanego przez fanów Dominion Intrigue, wydawnictwa Rio Grande Games. Jak się okazało premiera przedwczesna.

Dominion Intrigue pojawił się w sprzedaży w sklepie Bard (jednocześnie dystrybutora gry na Polskę) już od wtorku, a do wielu sklepów w Polsce dotarł do czwartku. Jednym słowem głodni wrażeń planszomaniacy mogli już w środę/czwartek zdobyć swój upragniony egzemplarz gry (tak właśnie mi się udało). Jak się okazało na grę nie było przyzwolenia sprzedaży ze strony wydawnictwa. Dominion Intrigue powinien być sprzedawany dopiero od 24 czerwca (targi Origins w USA)!

Gdy Rio Grande Games zauważyło, że sklep REBEL.pl opublikował zdjęcia wszystkich kart i sprzedaje grę wpadło w panikę. W USA wszyscy są mocno nakręceni na nadchodzącą premierę, a w Polsce już w najlepsze sobie grają. Wydawca wymusił na Bardzie wstrzymanie dystrybucji, a ten wstrzymał sprzedaż w sklepach do 24 czerwca. Mam nadzieję, że nie wyniknie z tego jakaś większa afera i problemy na przyszłość w kontaktach Rio Grande Games z Bardem. Co mogłoby zaszkodzić polskiej edycji Dominiona. Bard podobno jest czysty i zapewnia, że Rio Grande Games nie powiadomiło ich o magicznym terminie od kiedy mogą grę sprzedawać.

Jednym słowem wyniknęła bardzo dziwaczna sytuacja. Ci co się załapali na kupno, mogą zaliczyć się do szczęśliwców, reszta musi czuć się dość podirytowana. Szczególnie jak zamówili grę, gdy była jeszcze dostępna, ale jej nie otrzymali. Dziwny jest też tak długi okres czasu między wysłaniem egzemplarzy, a jego premierą (około dwóch tygodni!). W takiej sytuacji na pewno gdzieś wypłynie jakaś liczba egzemplarzy, ktoś będzie sprzedawał je bokiem.

Oczywiście wysyłanie gier do sklepów przed wielką premierą to nic nowego, choćby tak jest często robione przy grach komputerowych i konsolowych. Ale najczęściej dotyczy to otrzymania gry w czwartek/piątek, a premiery w poniedziałek. Co zresztą nagminnie łamane jest przez sklepy typu MediaMarkt czy Saturn, które zwykle umieszczają gry tego samego dnia co je otrzymają. Szczególnie jeżeli dotyczy to jeszcze jakiegoś gorącego tytułu. Próba zablokowania możliwości wypłynięcia danego produktu przed jego premierą to najczęściej bardzo złożona i kosztowna operacja. Jak w przypadku choćby premiery kolejnego tomu Harry Pottera.

Z tego wszystkiego wydaje mi się, że Rio Grande Games zachował się trochę naiwnie oczekując, że uda mu się zapewnić tak długie leżenie gier w magazynach sklepów i dystrybutorów. I przykro, że wielu fanów Dominiona musi czekać jeszcze tyle czasu na swój upragniony egzemplarz.


 

Facebook Comments

11 komentarzy

 1. Avatar

  Finally… some action!

 2. Avatar

  Ale jaja, teraz zaluje, ze na Pionku kupilem jedynie podstawke a nie dodatek 😉

 3. Avatar
  Łukasz Pogoda

  No produkty się często wysyła z jakimś wyprzedzeniem na wypadek problemów z dostawą — a jeśli egzemplarze do Barda trafiają prosto z drukarni w Niemczech, a za ocean dopiero sobie płyną…? Zresztą pewnie już dawno dopłynęły, ale lepiej mieć kilka dni w zapasie niż clić kontener w czasie konwentu… 😉

 4. Avatar

  A niektórzy narzekają, że w Dominionie nie ma interakcji… 😀

  A tu proszę, jakie akcje można odstawiać.

 5. Avatar

  Ostatnie dwa akapity są trochę z “sufitu”. To całkiem normalna sytuacja, że sklep ma gry przed premierą, i jakoś nigdzie nic nie wycieka bokiem… to nie jest żaden problem, dopilnować czegoś takiego. Trochę Panczo robisz spiskową teorię dziejów 🙂

  Obstawiam w tym wypadku na problem z komunikacją Rio-Bard (zapodziany mail? może dla Rio było to tak oczywiste, że aż nie wspomnieli? coś w ten deseń).

  Poza tym uważam, że Intryga z samego tytułu prosiła się o coś takiego 😉

 6. Avatar

  Hahaha, faktycznie interakcji aż nadto, wydaj srebrniki a otrzymasz grę przed premiarą, to prawie jak nowa karta:). Zapewniam wszystkich, nie mieliśmy informacji o dacie premiery w związku z tym nikt nie ma do nas pretensji i nie będzie to miało wpływu na polskie wydanie. Rio Grande Games to bardzo duża firma, ja widzę z boku ile bieganiny było w związku z wydaniem podstawki, oraz z intrygą. Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem Rio stąd problem dotknął Bard Centrum Gier. Zwykły statystyczny błąd ludzki po prostu pokazał, że Dominion stworzył intrygę pełną gębą :D.
  Na stronie Rio o premierze nawet teraz jest tylko tyle “Release Date: June”

 7. Avatar

  “nikt nie ma do nas pretensji i nie będzie to miało wpływu na polskie wydanie.” – czyli rozumiem, że polska edycja to raczej “pewnik”?

 8. Avatar

  O w końcu Tommy się odezwał. Ostatnio coś milczysz 😉

  Swoją drogą szkoda że nie zamówiłem w pre-pre orderze bo bym juz miał intryge 🙂

 9. Avatar

  sporo poszło bokiem – na rapidshare oraz chomikuj.pl gra jest ciągle dostępna, można sciągnąć w oryginalnym pudełku, zafoliowaną oraz wyciętą. Krążą też drukarskie wycieki, ale trzeba ściągnąć nożyczki z torrenta. Jak to mówią, na sieci masz wszytsko.

 10. Avatar

  Wszystko powiadasz?
  A widziales gdzies szachy do samodzielnego sklejania ?

 11. Avatar

  Stary – szachy z planszą 3d

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

17 − 9 =