Home / News / FITS na komputerze

FITS na komputerze

Zmobilizowany przez folko, który bardzo chciał wypróbować jak się gra w FITS, postanowiłem poświęcić parę godzin i napisać programik komputerowy, z którym będzie można sobie pograć. Adam podrasował nieco grafikę, no i jest. FITS na komputer, gdzie grając w trybie solo można poczuć czy ta gra jest fajna, czy też nie.

Program działa na MS Windows, należy sciągnąć plik zip, rozpakować i uruchomić program pyfits.exe. Raczej zadziała też pod Linuxem i na Mac’ach, jeśli macie zainstalowanego Pythona i bibliotekę Pygame – w tym przypadku pobierzcie pliki źródłowe. Oczywiście pliki źródłowe zadziałają także na MSWin jeśli zainstalowaliście Pythona i Pygame.

Dla nie znających FITS (a to dla nich ten program przecież) słowo o punktowaniu plansz:

Plansza 1:
Za każde pozostawione puste białe pole: -1 punkt
Za każdy rząd wypełniony klockami: +1 punkt

Plansza 2 i 3:
Za każde pozostawione puste białe pole: -1 punkt
Za każdą pozostawioną liczbę: tyle jaka jest wartość tej liczby

Plansza 4:
Za każde pozostawione puste białe pole: -1 punkt
Za każdą parę takich samych symboli: 3 punkty
Za każdy samotny symbol: -3 punkty

Podobno wynik końcowy w okolicach 30 świadczy o wielkim mistrzostwie gracza, choć z pewnością wiele zależy też od szczęścia.

Jeżeli nie odpowiada wam wygląd programu, poeksperymentujcie z plikami w katalogu images – wszystkie kolory i grafiki można zmienić na inne bez ingerencji w kod programu.

W trybie wieloosobowym gra się tak, że pierwszy klocek jest losowany i dla każdego gracza inny, a pozostałe klocki są dla wszystkich takie same i w tej samej kolejności. Ale tego już na tym programie nie przetestujecie…

Binaria dla MS Windows (2.7 MB)

Pliki źródłowe (61 kB)

EDIT: Wersja 0.4 programu. Zmiany:

 • Na dole na planszy pojawia się “cień” aktualnego klocka leżący dokładnie tak, jak będzie on leżał po upuszczeniu – to minimalizuje ryzyko pomyłki i pozwala łatwiej wyobrazić sobie jak będzie wyglądała sytuacja przed kolejnym ruchem.
 • Pojawiła się możliwość wycofania ostatniego ruchu
 • Konfiguracja klawiatury jest w pliku keyboard.txt w podkatalogu keyboard. Każdy może przeedytować ten plik i skonfigurować klawisze tak jak mu wygodnie

Binaria dla MS Windows (2.7 MB)

Pliki źródłowe (62 kB)


 

Facebook Comments

18 komentarzy

 1. Planujesz zamieścić na bgg link do komputerowej wersji gry?

 2. Jeśli nikt tego nie zrobi, to może ja zrobię, ale wolałbym poczekać na jakiś odzew najpierw.

 3. Wow! Super że ci się chciało to zrobić Jacku, ale swoją drogą to ironia losu. Reiner się męczy żeby zrobić grę planszową z gry komputerowej a ty mu zuruck wszystko z powrotem na kompa przekładasz:)))

 4. TETRIS –> FITS –> “Tetris”

 5. Świetna robota! Jakoś wcześniej nie zainteresowałem się tym tytułem a okazuje się, że dla miłośnika tetrisa jest to wręcz pozycja obowiązkowa:D Fajna by była wersja tego na komórkę^^
  Takie pytanie: klocki w fitsie są jednostronne czy można je obracać jak w blokusie?

 6. mozna obracac – w programie przy pomocy spacji

 7. Ja_n wieki szacun.
  Przyjemny programik. Ale swoją drogą zaciekawiłeś mnie tą pozycją. Miliony miłośników komputerowej wersji Tetrisa to potencjalni nabywcy na planszókowy Fits, podobnie jak Keltis po sukcesie Zaginionych Miast. Coś mi tu pachnie komercją na wielką skalę. Możesz dołczyć do wielkiej machiny z genialnym programikiem. Czy Knizia nie ma już własnych pomysłów tylko kozysta z inspiracji komputerowym hitem. W jego wypadku to nie jest dobrze.

 8. Verfluchte Ja_n! Bewegen Sie es mir auf der Karte, bitte.

 9. 🙂 to po niemiecku? Nic nie zrozumiałem.

 10. To ja przetłumaczę:
  Szacun, Ja_n. Bardzo gut prog. Fajnie się spielen. Ja już sprechen z mój prawnik i my wytaczać proces. Pozrdro.

 11. dominusmaris

  @Geko- Normalnie nie poznaję kolegi 🙂

  Ale ten Reiner to nie Ty? Drugi raz się nie dam tak łatwo wkręcić 😉

 12. Tym razem to nie ja. A co to zdanie po niemiecku znaczy, też nie wykombinowałem.

 13. Jeszcze co do dostępności gry na komórkach. Na pygame.org jest lista dostępnych platform, na jakie można sciągnąć bibliotekę. Jest wśród nich także Nokia. Tak więc jest pole do eksperymentów. Można zrobić wersję w mniejszej rozdzielczości, mogą być problemy z napisami – na komórkach fonty ttf chyba nie działają, ale może jest jakiś zastępczy mechanizm. W każdym razie da się spróbować, tyle że to już nie dla mnie. Nigdy się aplikacjami mobilnymi nie zajmowałem, nie mam też sprzętu na jakim mógłbym testować. Jedyna taka platforma jaką dysponuję, to PDA z Windows Mobile, ale na tę jak na złość nie ma portu pygame.

 14. Strasznie wciągająca gra. Muszę przyznać, że ma w sobie to coś, że chce się grać jeszcze i jeszcze. Na tyle krótka, że zawsze się znajdzie chwilkę na zagranie, przenośna wydaje się być w 100%, proste zasady. I wynikiem tego jest must have na wishliście. Dzięki wielkie za przybliżenie tytułu:D

 15. Dodałem nową wersję programu. Lista zmian powyżej w artykule. Usunąłem kilka bolączek, które sam zauważyłem i które zgłaszał Pancho.

 16. Tak dla informacji:
  Kaspersky Antivirus w wersji 8cośtam marudzi mi, że program jest keyloggerem… ;/

 17. może wykrył w programie tablicę przekodowującą kody klawiszy na akcje w grze, albo nie podoba mu się plik z definicją klawiatury? Do wersji poprzedniej (pierwszy zestaw linków w artykule) też ma takie zastrzeżenia?

 18. Na bgg pojawił się artykuł na temat edukacyjnych walorów gry Fits
  (Nie ma to nic wspólnego z programem ja_na, ale nie chciałem tworzyć nowego tematu o tej samej grze)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

4 × 2 =