Home / News / Dlaczego Keltis zdobył Spiel des Jahres?

Dlaczego Keltis zdobył Spiel des Jahres?

Serwis BoardGameNews opublikował pierwszą część rozmowy z jednym z najważniejszych ekspertów Spiel des Jahres. Tom Werneck, bo o nim mowa, dzierży posadę jurora od samego początku nagrody, czyli od 1979 roku.

W wywiadzie, do którego gorąco zachęcam, Tom próbuje m.in. przybliżyć jaka organizacja stoi za samą nagrodą, jakie są kryteria wyboru konkretnej gry, jak wygląda praca jurorów i co trzeba zrobić, aby zostać członkiem jury tej najbardziej prestiżowej nagrody w planszówkach. Może niektóre kwestie od tej pory przestaną być sporne. Choć mnie osobiście Tom Werneck nie przekonał, że przez wybór Keltis czy Zooloretto chcą wspierać kreatywność i dopingują do nowych i interesujących propozycji gier.


 

Facebook Comments

7 komentarzy

  1. Macie jakieś typy na ten rok? Mi ciężko nawet powiedzieć, co może być nominowane. Der Schwarm? Snow Tails? Imię Róży? Machu Picchu?

  2. Dominion może mieć szanse

  3. Nominacje chyba ogłaszają za 3 dni czy jakoś tak, myślę, że już po nominacjach można się zacząć bawić w domysły i typowanie.

  4. podzielam zdanie Pancho, ze Keltis czy Zooloretto nie spelniaja wymogow promowania kreatywnosci czy dopingowania do tworzenia interesujacych gier.
    ALE – mnie zaciekawila najbardziej inna kwestia – wsrod wymienionych kryteriow przyznawania nagrody nie ma SLOWA ze to maja byc jakies proste gry rodzinne, w ktory kazdy sobie moze zagrac i szeroko sie rozjeda po swiecie. Pytany WPROST Werneck czy sa jeszcze jakies INNE krtyeria przy przyznawaniu nagrody (domyslnie: rodzinnosc gry) mowi, ze NIE! Wiec o co do diabla chodzi z tymi tymi rodzinnymi wyboranmi w ostatnich latach??? Czemu kiedy mogly wygrywac gamer’s game takiej jak Torres czy El Grande a teraz nie maja najmniejszych szans i wydaje sie ze poziom komplikacji a la Stone Age to max. na co sobie moga pozwolic jurorzy. A i tak wszyscy zgodnie wieszczyli ze Stone Age nie ma szans bo jest ‘zbyt skomplikowany’. O co tu chodzi? Jak dla mnie Werneck albo cale jury moco sciemnia i bierze pod uwage INNE kryteria niz tylko te wymienione przez Wernecka….. Moze TYLKO te kryteria byly brane pod uwage przy wyborze Torresa, ale na pewno nie w obecnych czasach………..

  5. Mam te same wątpliwości co Jax, odnoszę wrażenie, że to takie gadanie w celach marketingowych. Czuję, że nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością.

  6. Od godz. 10-tej 21 marca zaczyna się typowanie “Spiel des Jahres Toto” w magazynie Spielbox:
    http://www.spielbox.de/ix.html?/php/sdjvoting.php

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

20 − pięć =