Home / News / Planszówkowa wikipedia

Planszówkowa wikipedia

Inicjatyw powstania bazy wiedzy o grach planszowych było wiele, ale żadna na dłużej nie zaangażowała polskich planszomaniaków. Powstały jakieś kompletne zaczątki leksykonu na forum gry-planszowe.pl, Lacerta próbowała zmobilizować graczy do projektu polskiego BGG, kilka mniejszych projektów udało się stworzyć jak choćby słowniczek w serwisie Polter.pl czy wpisy polskich gier w serwisie BGG. Wszystkie jednak na swój sposób były rozproszone.

Tymczasem Blue z forum gier-planszowych.pl zaproponował przedsięwzięcie stworzenia polskiej encyklopedii o grach planszowych. Wykorzystal do tego znaną platformę Wiki i tak powstały zaczątki Gry Planszowe Wiki. Każdy może wziąć udział w jej rozwoju, każdy może zgłaszać i wprowadzać poprawki, każdy może dyskutować o zmianach. Trzymam kciuki za powodzenie, a przede wszystkim determinacje w jej tworzeniu. Jak znajdę czas to sam też pewnie postaram się kilka rzeczy dopisać.


 

Facebook Comments

13 komentarzy

 1. hmm przeczytalem wpis o games fanatic. rozumiem ze robimy tam literowki i bledy po to zeby zmusic innych zeby sie logowali i poprawiali? mnie taki szantaz nie przekonuje, pas. :-p

 2. Oj no Bazik :). Nie chce mi się kolejny raz powtarzać że chciałem jak najszybciej wiki nadać taką formę, żeby każdy się mógł tam odnaleźć, a nie koniecznie żeby arty były dopracowane od razu w każdym calu :). A inicjatywa już działa, pabuła ostro wziął się za erratę do Agricoli, MisterC pozmieniał trochę kategorii na sesnowniejsze, no i parę nowych artów też dopisali nowi userzy :). Ja na razie jest pozytywnie.

 3. Aha no i jak ci nie pasuje ten wpis to śmiało nie poddawaj się! Pasują słabiaki ;).

 4. Ale fakt faktem jakiś aktywny korektor by się przydał :). Może z czasem i taki ktoś podłapie bakcyla.

 5. @bazik: nie rozumiesz idei wikipedii. Polega ona na tym, że każdy wpisuje co chce, bo jest nadzieja, że ktoś kompetentny zlituje się i to poprawi

 6. Widzę, że na każdym froncie sytuacja napięta :/

 7. Zbudowałem z pomocą Folka i Pomimo bazę z recenzjami polskich gier planszowych, ale BGG jest w stanie hibrencji, to linku nie podeślę.

 8. A Michał znowu swoje… co wam odbiło, co chwile się widze wszyscy gryzą, wcześniej tego nie było. Dobra atmosferka była a teraz nie ma tygodnia zeby nie było burdy na forum / blogach, gdzieś? Skąd sie tyle jadu bierze?

 9. Nie jestem pewien czy to się zachowa na dłużej. “Rewelacyjne” pomysły już były, jak Planszomaniacy pomima, czy te wymienione we wpisie, a jak widać, nic świetnego z tego nie wyszło. Ahh, i ten nick autora mocno podobny do mojego (nie tego, mam drugi :D)

 10. Blue nie denerwuj się. Mi się wydaje że tu nikt akurat nie tworzy konfliktu na siłę. Jestem w stanie zrozumieć bazika któremu nie podoba się że zamiast Michał Bażyński jest wpisane Maciej Baziński. Przyznasz że to nieco wykracza poza definicję słowa “literówka”;)

  A co do samego pomysłu to trzymam kciuki choć obawiam się że nie wypali tak jak poprzednie inicjatywy. Serwisy opierające się na aktywności użytkowników, żeby miały rację bytu potrzebują tzw. masy krytycznej która ma motywację aby wziąć udział w projekcie. W Polsce tę lukę wypełnia skutecznie forum gry-planszowe.pl i użytkowanie BGG. Jeśli ludzie nie maja motywacji by tworzyć hasła o planszówkach w Wikipedii dlaczego mieliby chcieć tworzyć wpisy w dedykowanej wiki planszówkowej?? Co miałoby przyciągnąć użytkowników do wiki planszówkowej z forum, lub z BGG? Czy w ogóle istnieje taka potrzeba, luka dla osób poszukujących wiedzy o planszówkach, którą warto wypełniać?

  I proszę nie traktuj również mojej wypowiedzi jako atak. Po prostu wiem z doświadczenia że warto zadać sobie tego typu pytania w momencie tworzenia nowego serwisu.

 11. Nie trektuje jako atak, a za przekręcenie Imienia i nazwiska Bazika serdecznie przepraszam. Ale prosze na przyszłość- piszcie w prost co nie gra, bo ja potem wzialem przeglądnąłem ten art i dalej nie wiedziałem co mam poprawić. Oczywisćie teraz poprawione.

  “Jeśli ludzie nie maja motywacji by tworzyć hasła o planszówkach w Wikipedii dlaczego mieliby chcieć tworzyć wpisy w dedykowanej wiki planszówkowej??”
  Dlaczego? Bo wikipedia jest trudniejsze do ogarnięcia, jest mnóstwo kategorii już zajętych, wieloznaczności pojęć itp. Do tego moim zdaniem to co zrobiłem jest podane w trochę przystępniejszej formie. A jeśli chodzi o motywacje… już przynajmniej 5 userów było aktywnych, jeżeli się uda i wykształci się chociaż 10 w miarę regularnie piszących + redaktorzy piszący z przypadku, to myślę że strona się utrzyma.

  “Co miałoby przyciągnąć użytkowników do wiki planszówkowej z forum, lub z BGG? ”
  Chyba nie czytałeś mojego artykułu wstępnego na wiki, skoro zadajesz te pytania :). BGG jest anglojęzyczne, nieprzejrzyste, służy głównie jako wyszukiwarka samych gier. Wiki ma dużo więcej możliwości – linki do sklepów, recek polskich, info o spotkaniach i wiele wiele innych[przeglądnij chociażby już zrobione kategorie].

  Czy w ogóle istnieje taka potrzeba, luka dla osób poszukujących wiedzy o planszówkach, którą warto wypełniać?
  Nie ukrywam, że pomysł zrodził się między innymi dlatego, że moim zdaniem taka potrzeba zdecydowanie JEST! Dlaczego? Ilekroć szukam jakichś recek, wchodzę na rebela i patrze cóż oni tam umieszczają, potem odpalam googla itd. Wolałbym mieć jedno miejsce, które wszyscy znają i wszyscy mogą uzupełniać. Macie serwis? Robicie wpis o grze? Dorzućcie link do wiki, wtedy wasz art nie zginie z racji czasu. Zainteresowani prościej do niego trafią.
  Druga sprawa, zaczynasz przygodę z plansżowkami, tu i ówdzie pojawia się Rebel,Hobbit, Wargamer, może ktoś tam słyszał o planszomanii. Ale tak naprawdę większość ludzi zna bardzo ograniczoną liczbę sklepów, a zwiększenie świadomości o ich istnieniu przyczyni się do : popularyzacji hobby(jak zaczną sprzedawać może założą sklep stacjonarny), rozwoju małych sklepów z planszowkami, oszczedności w naszych potrtfelach bo będziemy mieli większą wiedzę o sklepach.
  Trzecia sprawa, co jak co, ale przeszukwanie forum jest bardzo kłopotliwe. Jak wpiszesz Puerto Rico to bardzo trudno znaleźć jest akurat temat w którym PR nie było przytoczone w jednym poście, tylko temat PR poświęcony. A tak jak będzie na wiki post o PR to znajdziesz zbiorczo link do recek, link do odpowiedniego tematu na forum itp. itd.

  Tak samo serwisy, jak ktoś aktywnie śledzi forum to wie gdzie zajrzeć w wielu przypadkach, ale i tak ludzie z forum … i z Krakowa potrafią się zdziwić jak im mówię że jest coś takiego jak Kraina Gier… Czy wiki to poprawi? Jeżeli będzie popularna,rozwijana, to tak, poprawi.

  Ja twierdzę, że taka potrzeba jest. Wiki przyspieszyć ma nam wszystkim ogarnięcie sie w tym całym porozwalanym po internecie gąszczu informacji na temat planszówek. I zmniejszyć czas ludziom którzy nie koniecznie mają ochotę i czas na spędzenia połowy dnia na szukanie informacji o grze którą akurat mają na celowniku. Moim zdaniem dzięki tej wiki wejście w świat planszówek będzie ułatwione.

 12. dominusmaris

  Zgadzam się z Blue. Mimo tego że są GP i GF, ciągle brakuje szybkiego dostępu do informacji o grach. To że codziennie dowiaduję się o jakichś planach na kiedyś tam, to taka raczej wisienka. Prawdziwym tortem dla mnie są recenzje a zwłaszcza ciekawie napisane raporty z sesji. Jasne że tego prawie w ogóle w internecie nie ma, ale…

  Tu pojawia się pytanie czy zawsze stworzenie możliwości musi wynikać z wcześniej zauważonej potrzeby? Czy też czasem właśnie potrzeba może się zrodzić z wcześniej stworzonej możliwości?

  Ja kiedyś nie miałem potrzeby wypisywania codziennie paru zdań na tematy planszówkowe.
  A teraz widzicie…Jest GF, jestem i ja:)

 13. Aha jeszcze jedno, przytoczony przeze mnie wstęp znajduje się tutaj:
  http://gryplanszowe.wikia.com/wiki/Gry_planszowe_wiki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

5 − cztery =