Home / News / Targi w Norymberdze – rzut okiem

Targi w Norymberdze – rzut okiem

Draco wyprzedził mnie swoim wpisem, choć pomyśleliśmy o tym samym, tego samego dnia. Na szczęście ani jednym tytułem nasze wyliczanki się nie pokryły, tak więc podaję swoją bez żadnych obaw. Przypominam, że 60 Międzynarodowe Targi Zabawek w Norymberdze (5.02.2009 – 10.02.2009) to zamknięta impreza, na której pojawiają się tylko ludzie z branży oraz dziennikarze. W odróżnieniu od Essen, część pokazywanych gier ma premiery znacznie później, niekoniecznie równocześnie z samymi targami. Poniżej to co wpadło mi w oko, z ultrakrótkim, lakonicznym opisem, ewentualnie linkiem do wpisu na Games Fanatic jeżeli daną pozycję już opisywaliśmy.


Bürger, Baumeister & Co. (Abacusspiele)

Typowa eurogra, gracze przenoszą się do dzięwiętnastowiecznego Frankfurtu i realizują projekty rozwoju ekonomicznego i kulturowego centrum miasta. Stawiając budynki, wille i parki otrzymują nagrodę i podobnie jak w Książetach Florencji muszą zdecydować się ile jej przekazać na punkty zwycięstwa, a ile na gotówkę potrzebną do realizacji następnych projektów.

Valdora (Abacusspiele)

Nowa gra Michaela Schachta. W Valdora uczestnicy wydobywają kamienie szlachetne i sprzedają je w miastach. Brzmi jak opis Cavum, ale sama gra jest bardziej podobna do inne pozycji Schachta, mianowicie do Hansy. No i wizualnie od Cavum o wiele bardziej kolorowa (wręcz bajkowa) i miła oku.

Zooloretto Exotic (Abacusspiele)

alea iacta est (Alea/Ravensburger)

Nazwa gry dużo sugeruje, mówiąc, że kości zostały rzucone. Gra kościana, w której pudełku znajdziemy aż 40 kości. Gracze rywalizują o pozycje cezara, walcząc o jak najlepsze prowincje i rekrutując patrycjuszy do pomocy. Mechanika polega na tym, że po rzucie kostkami rozdzielamy je na cztery budynki, z którymi związane są różne opcje i akcje. Koszary determinują kolejność wyboru przywódcy w poszczególnych prowincjach, Forum Romanum pomaga w rekrutacji patrycjuszy, Senat pozwala wymieniać karty specjalne, a Świątynia daje punkty zwycięstwa.

Schatzkiste (Alea/Ravensburger)

Der Palast von Eschnapur (Amigo)

Nowa gra autorów Castle for all seasons i Guatemala Cafe. Obrzydliwie typowo gracze wcielają się w budowniczych, którzy mają zbudować nowy pałac, tym razem dla Maharadży. Do pomocy będą wykorzystywać urzędników z dworu władcy.

Formula D: Sebring/Chicago (Asmodee)

Kaleidos (Asmodee)

Wznowienie ciekawej party game, która w 1995 była nominowana do Spiel des Jahres. Pomysł jest intrygujący, ale obawiam się, że ciężko będzie go przenieść na polskie podwórko. Gracze otrzymują rysunek przedstawiający jakąś scenkę, na której jest mnóstwo rzeczy. Następnie muszą wynotować jak najwięcej przedmiotów, które są na rysunku i zaczynają się na wylosowaną literkę. Za unikalną odpowiedź dostają 3 punkty, za taką jak inni 1 punkt. I tak przelatujemy po 10 rysunkach.

Memoir ’44 Campaign Book – Volume 1 (Days of Wonder)

Agents Doubles (Editions du Matagot)

Pojawiło się na liście dlatego, bo dobry tandem autorów, czyli Bruno Faidutti & Ludovic Maublanc oraz fajne ilustacje autorstwa Pierô, grafika od Mr. Jack i Ghost Stories. Prosta karcianka oparta o dedukcje i blef, w klimacie tajnych agentów.

Cuba Extension (Eggertspiele)

Nic nie wiadomo ponad to, że w ogóle będzie i, że pudełko będzie wielkości dodatku do Filarów Ziemii. Ale Ja_n pewnie już zaciera ręce 🙂

Die Händler (Filosofia Games)

Gra mnie nie porwała, ale dobrze, że ten biały kruk będzie w normalnej dystrybucji. Gra handlowa, czyli oparta na tanio kupić, drogo sprzedać. Nowa wersja będzie miała odświeżony design graficzny i parę zmian w mechanice (nowa faza licytowania kart inwestycji).

Genoa (Filosofia Games)

Podobnie jak powyżej, powrót znanej gry (Traders of Genoa) do normalnego obiegu, po przejściu faceliftingu. Też mnie nie porwała, ale tej grze dam jeszcze jedną szanse. Poza tym będzie wydana przez Lacerte w tym roku.

Bacchus (Gryphon Games/ FRED Distribution)

Roll Through the Ages (FRED Distribution)

Miało być na Essen, nie było. Gra kościana związana z popularnym Through the Ages, ale tylko nazwą i klimatem. Jednak coś mnie ciągnie do tej oryginalnej pozycji. Nie ma co mówić, nie było jeszcze cywilizacyjnej gry z kostkami, rozgrywanej w 30 – 45 minut. Mam nadzieję, że wyjdzie coś strawnego z tej szalonej mieszanki.

Die Kinder von Carcassonne (Hans im Glück)

Ascendancy (JKLM Games)

Tulipmania 1637 (JKLM Games)

Die Säulen der Erde: Duell der Baumeister (Kosmos)

Die goldene Stadt (Kosmos)

Gracze przybywają robić biznes na tajemniczej wyspie, w centrum której znajduje się miasto ze złota. Zakładają pierwszy sklep w mieścinie na wybrzeżu, łączą sąsiednie wioski drogami, a następnie otwierają kolejne filie swojej firmy. Przez graczy przewijają się pieniądze, towary i okręty. Głównym celem jest jednak dotarcie do miasta ze złota, z którym można przeprowadzać najbardziej dochodowe operacje handlowe. No i Michael Schacht jako autor.

Genial Spezial (Kosmos)

Do końca nie wiem czy to dodatek do Ingenious (Einfach Genial) czy wersja samodzielna, chyba samodzielna. Gra wzorowana na Ingenious polegająca na rozmieszczaniu układów wież. Czym wyższa wieża tym więcej punktów można zdobyć. Lubię Ingenious to tej pozycji dam mały kredyt zaufania.

Ubongo Extrem – Mitbringspiel (Kosmos)

Nic jeszcze nie wiadomo, no, ale Ubongo to Ubongo. Trzeba mieć 🙂

Ad Astra (Nexus Games)

Age of Conan: The Strategy Board Game (Nexus Games)

Battles of Napoleon: The Eagle and the Lion (Nexus Games)

Nowa seria gier planszowych związanych z Napoleonem i wykorzystująca figurki 1/72 (no to jeszcze planszowa czy już bitewniak?). Trudno mi coś powiedzieć o samej mechanice, ale gra była prezentowana w Essen i wyglądała naprawdę rewelacyjnie. Było na czym oko zawiesić.

Rise of Empires (Phalanx Games)

Spartacus (Phalanx Games)

Dwuosobówka. Jeden gracz kontroluje siły Spartakusa i rzymskiego generała Sertoriusza, drugi gracz stoi na czele rzymskiej republiki, po przywództwem cezara Sulli. Oczywiście pierwszy próbuje rozszerzyć bunt niewolników i obalić dotychczasowe władze, drugi chce spacyfikować buntowników.

Steam (Phalanx Games)

Carson City (QWG Games)

Brief History of the World (Ragnar Brothers)

Klasyk i biały kruk History of the World po unowocześnieniu. Przede wszystkim ma zostać skrócony czas rozgrywki do akceptowalnej 120-150 minut

Fits (Ravensburger)

You Robot (Repos Production)

Kolejna szalona gra od Repos. Każdy z graczy jest szalonym naukowcem, który próbuje wydać zdanie rozkazy swoim robotom. Przy czym sama rozgrywka odbywa się w zespołach: jeden naukowiec – jeden robot. Robot z zespołu, który jako pierwszy osiągnie wskazany cel wygrywa. Jak rozumiem zdalne sterowanie odbywa się za pomocą gestów, nie wolno nic mówić. Może być śmiesznie.

Race for the Galaxy: Rebel vs Imperium (Rio Grande Games)

Nowy dodatek do Race’a. Nowe startowe planety, nowe zasady, nowe karty i karty ról dla szóstego gracza.

Bombay (Ystari Games)


 

Facebook Comments

5 komentarzy

 1. Ubongo Mitbringspiel to po prostu Travel Edition, wiec pewnie troche mniejsza, troche tansza i troche uproszczona.

 2. Dodatek do Cuby zapewne zakupię. Gra cały czas trafia na stół i nieodmiennie mi się bardzo podoba.

 3. A na co czekacie najbardziej?

 4. Ja będę czekał na (kolejność wg priorytetów):
  – Tulipmanię 1637
  – Genuę
  – dodatek do Cuby
  – Genial Spezial
  – Bombay
  O ile trzy pierwsze po prostu kupię, w dwa ostatnie najpierw zagram u kolegi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

trzy + 2 =