Home / News / Dominion bez tasowania?

Dominion bez tasowania?

fot. John Douglass (knickpoint)

Wiele osób grających w Dominion zwraca uwagę na związane z tą grą niedogodności. Jak wiadomo, karty z czarnymi obwódkami szybko się zużywają – widać natychmiast wytarte brzegi. A karty do Dominona takie właśnie są – zupełnie jakby projektował je człowiek kompletnie nie znający karcianek. Dlatego wielu posiadaczy gry zaopatruje się  w koszulki na karty, które rozwiązują ten problem, ale powodują kolejne – karty w koszulkach bardzo nieprzyjemnie się trzyma w ręce i jeszcze gorzej tasuje – a tasowanie jest solą Dominiona. Jednak znalazł się sposób na te wszystkie problemy, choć oczywiście nie ma nic za darmo.

Od jakiegoś czasu rekordy popularności na BGG biją zdjęcia zestawów do Dominiona zrobionych z różnego rodzaju żetonów. Galeria gry jest pełna takich obrazków, a także plików pozwalających łatwo, szybko i przyjemnie wydrukować sobie nalepki na  takie żetony. Wystarczy tylko wykombinować skąd wziąć kwadratowe lub okrągłe żetony na które te nalepki nakleimy, dać każdemu graczowi po płóciennym woreczku i zestaw do gry jest gotowy. Pomysły są przeróżne – od wersji deluxe zrobionej z żetonów do pokera, przez krążki z drewna, brakuje chyba tylko podkładek do piwa.

Przyznam, że sam myślę o takim zestawie – dodatkową zaletą byłaby łatwość samodzielnego tworzenia dodatków, pomysłów na nie też jest sporo na forum gry w serwisie BGG. Można także z łatwością stworzyć Dominion o innej tematyce – o takich pomysłach pisaliśmy już na GF. Tylko skąd wziąć te żetony w dużej ilości? Macie jakieś pomysły?


 

Facebook Comments

9 komentarzy

 1. Na Allegro można kupić dosyc tanio (plus minus 70 pln) zestawy pokerowe, w których znajduje się 500 żetonów, czyli w sam raz. Mi osobiście podoba się idea żetonowego Dominion (czy nawet Zombinion), tyle, że nie jestem pewien, czy dobieranie żetonów z woreczka będzie równie fajne, jak dobieranie kart z decka.

 2. Najprościej to dogadać się z Lacertą* żeby wydała Dominiona z żetonami zamiast kart 😉

  *Nie mam pojęcia czy chcą wydać, mnie prawie ta gra mało interesuje 😉

 3. Ciekawe.

  Lepiej chyba by było jakby zrobić żetony kwadratowe i używać podkładek do Scrabble jako ręki :).

  A co do dysków:
  http://www.spielmaterial.de/english/index.html?catan_settler.htm

  Przy dużym zamówieniu koszty transportu, by pewnie były zero, zero, nic…

 4. Powyżej się źle link wkleił. Trzeba wejść do zakładek:

  Pawns & other figures
  Discs

 5. W razie czego ja mogę drewniane wykonać, aczkolwiek pewnie wyjdzie to drożej niż te zestawy do pokera, skoro za 500 szt tam płaci się 70 pln.

 6. @blue – a może zrobisz wersję wypalaną?

 7. Nie wiem gdzie kupić takie dyski, ale muszę przyznać, że mnie ta wersja w ogóle nie grzeje. Myślę że granie w to będzie naprawdę męczące: ciagłe grzebanie w woreczku, wyciaganie żetonów, układanie ich na stole. W grze jest też sporo kart które sprawiają że koncepcja decku, jako wora z żetonami sie nie sprawda. Choćby taki biurokrata który wymusza położenie karty z ręki NA decku. Jak to zrobicie w wersji woreczkowej?

 8. Po prostu odłożą jeden dysk obok woreczka lub na woreczek i przy dociągu (lub przy zagraniu Złodzieja/Szpiega) będzie on pierwszym do pobrania/odsłonięcia. Przy czym ja też uważam taką wersję za udziwnienie.

 9. draco… nikt by tego nie kupił ze względu na cenę ;).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

20 − pięć =