Home / News / Dodatek do Agricoli z prawdziwego zdarzenia

Dodatek do Agricoli z prawdziwego zdarzenia

Do tej pory do Agricoli pojawiło się sporo dodatków, ale wszystkie można było co najwyżej nazwać mini-rozszerzeniami. Albo było to kilkanaście dodatkowych kart, albo – wręcz wyśmiewane w żartach – drewniane warzywa czy pocztówka. Jakie jednak by nie były cieszyły się gigantyczną popularnością, poszukiwano je w sklepach, na aukcjach, stano w długich kolejkach aby kupić je na targach. Koniec jednak żartów. Wreszcie nadejdzie dodatek z prawdziwego zdarzenia.

Informacja nie jest jeszcze oficjalna, ale ma duże znamiona prawdopobieństwa, bo pochodzi z wpisu na BGG oraz relacji betatesterów. Mianowice Uwe Rosenberg kończy prace nad Agricola Torf-Erweiterung. Co w nim znajdziemy? Po pierwsze sporą liczbę nowych kart, trochę zmian w mechanice oraz możliwość grania nawet do 6 graczy. Dostaniemy również nowy rodzaj zwierząt, nowe duże ulepszenia, nową opłatę poza żywnością, którą gracze będą musieli płacić po zbiorach i prawdopodobnie największa zmiana – nowe akcje. Wspomniane akcje będą mogłby być wykonywane bez używania członków rodziny, ale akcja jako taka zostanie wykonana, i w tej samej turze gracz nie będzie mógł już wykorzystać innej akcji związanej z członkiem rodziny. Nowe akcje pozwalają np. wziąć nowy rodzaj zwierząt lub wydobyć torf, co powoduje m.in. zajęcie niewykorzystanych pól farmy.

Ciekawie to się wszystko zapowiada. Co prawda liczba kart w podstawowej Agricioli jest tak wielka, a dzięki temu rozgrywki bywają tak różnorodne, że ciężko mówić o zmęczeniu materiału. Jednak od zbytku głowa nie boli. Niestety póki co nic nie wiadomo o dacie premiery. Będziemy trzymać ręke na pulsie.


 

Facebook Comments

13 komentarzy

 1. Ołmajgasz, byle Agricola nie zrobiła się workiem bez dna jakim jest Carcassonne.

  Grając wszystkimi dodatkami będzie to taka gra, że dopiero w o tej grze można szczerze powiedzieć, że każda rozgrywka jest inna 🙂

 2. Mnie jakoś dodatki niezbyt cieszą. ;p Dobra gra i bez nich się broni.

 3. a mnie cieszą!!!!!!!! czekam aż tylko Lacerta poda info że to wyda po PL! przecież Agri dobrze się sprzedaje nawet w Polsce. Jeśli nawet nie zagram we wszystkie 300 kart z podstawki to rozszerzenie na 6 osób się przyda.
  A nowe akcje – super – gra będzie jescze bardziej monumentalna 🙂

  CZEKAM LECERTOOOOOOO

 4. Co ciekawe zniknął wpis o tym rozszerzeniu z BGG. Miejmy nadzieję, że nie była to konfabulacja. Może jakieś nerwowe ruchy (nacisk wydawcy) żeby jeszcze przez pewien czas ukryć pracę nad tym rozszerzeniem? Z czasem się okaże.

 5. Hmmm, no, pewnie kiedyś będzie. Oby tylko w Polsce i po polsku też!!! Przecież każdy kto dał 10kę na BGG Agricoli kupi dodatek w ciemno!

  Jak myślicie-jakie będzie nowe zwierze? 🙂 mam nadzieję, że KURCZAKI ;P

  A może oprócz posiłków bedzie po prostu woda do picia?

 6. “Miejmy nadzieję, że nie była to konfabulacja. Może jakieś nerwowe ruchy (nacisk wydawcy) żeby jeszcze przez pewien czas ukryć pracę nad tym rozszerzeniem? Z czasem się okaże.”

  Chyba to drugie. O dodatku jest wspomniane w dzienniku pracy nad Le Havre:
  http://www.cliquenabend.de/index.php?page=artikel&artikel=lehavreadvent&seite=2

  (pod 7)

  Hanno (wydawca) wypowiada się też na forum Spielboxa (funkcjonuje jako Küstenzauberer). http://www.spielbox.de/phorum4/read.php4?f=1&i=207744&t=207622&

  Pisze,że Uwe na razie testuje dodatek. Do momentu kiedy on i Uwe nie będą zadowoleni, nie będą informować o szczegółach. Hanno nie chce by na autorze lub wydawnictwie byłą wywierana presja.

  Może zaproponować Trzewikowi, by wzorem testowania produkcji CGE, na następnego Pionka zaprosił Uwe R. 😉

 7. Też się przychylam do opinii, że nowy rodzaj zwierząt to będzie drób 🙂 Jest bardzo wiejski 🙂

 8. Na bgg pojawia się właśnie zdjęcie Uwe Rosenberga testującego dodatek.

 9. Zdjęcie nie zostało zaaprobowane, ale z tego, co widzę, to w naszym gospodarstwie będzie można zasadzić las i wrzosowisko. Nie bardzo wiadomo jakie nowe zwierze się pojawi, bo na zdjęciu grali brązowymi kostkami. Czy była karta, która pozwalała trzymać drzewo w domu? Jeśli nie, to chyba coś takiego będzie, bo widać na zdjęciu.

 10. Zdjęcie jest już zaaprobowane:

  http://www.boardgamegeek.com/image/442537?size=medium

  Najbardziej interesujący komentarz:

  Just a short explanation: When playing with the expansion you start with a predefined setup of forest and moor tiles on your player sheet. They are consumable in different ways via a new type of actions that can be taken without playing a marker.

  Uwe placed his tiles in this game in a way that he was not able to plow a field adjacent to his other field tiles and could not use the forest/moor fields so that his two free fields were unused at the end of the game.

  Nevertheless he won this five player game with 48 points due to massive points with his horses..

  Więc będą konie, lasy i wrzosowiska?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

19 + 18 =