Home / News / “Pierwsza Gra Transportowa na świecie!”

“Pierwsza Gra Transportowa na świecie!”

Słyszeliście o Europejskiej Grze Transportowej? Ja wcześniej nie, ale miała dopiero co premierę i podobno bardzo dobrze się sprzedaje w polskich sklepach. Grę wydawała firma Logintrans zajmująca się transportem i spedycją. Planszówka dotyczy tego samego tematu. Gracze wcielają się w firmy transportowe, które przewożą towary po Europie. Muszą stawać czoła licznym przeszkodom w czasie przejazdu oraz wybrać najlepszą trasę tak, aby koszty przejazdu były jak najniższe.

Obserwacja elementów gry niestety nie budzi dobrych skojarzeń. Znajdziemy tam np. karty zdarzeń typu: „[…]Jeśli się decydujesz rzucasz dodatkowo kostką – gdy wyrzucisz 1,2 lub 3 oczka trafiłeś na roboty i stoisz kolejkę jeśli wyrzuciłeś więcej trasa jest wolna i przesuniesz się dodatkowo o 4, 5 lub 6 pól”. Cóż, mi się kojarzy jak najgorzej, z planszówkami z lat 80 w Polsce. Dziwne, że ta gra, wcale nie tania, zdobywa taką popularność. Dla zainteresowanych: instrukcja oraz oficjalna strona gry. Poniżej trochę zdjęć z samej gry.


 

Facebook Comments

11 komentarzy

 1. Plansza trochę wygląda jak Auf Achse – ciekawe czy świadoma inspiracja.

 2. Gier transportowych trochę już wymyślono np.Logistico. 🙂

 3. Czy Age Of Steam, Indonesia, Auf Achse ;P.

 4. Myślałem że chodzi o Tranzyt którym się zagrywałem za dzieciaka…

 5. Też przypomina mi Auf Achse… muszę przy okazji przejrzeć instrukcję 😉

 6. Zobaczyłem, przeczytałem fragment instrukcji i będę każdemu odradzał. Wystarczy spojrzeć na ostatnie zdanie pierwszej strony instrukcji. Ujawnia ono jak koszmarnie losowa jest to gra. Do tego pisanie jawnej bzdury, że to pierwsza gra transportowa pokazuje amatorskie podejście do tematu. Zajrzałem nawet na forum gry. Postów ad rem może 2 na 32.

 7. A ja bym tak bardzo nie odradzał 😉 Jest to gra faktycznie losowa – przykład: realizacja zamówienia – ale wydaje mi się że może się podobać pewnym grupom np. dzieciom… i jest w niej kilka ciekawych pomysłów, chociaż wydaje się że trochę zepsutych 😉
  To tak po szybkim przejrzeniu instrukcji…

 8. Trochę zepsutych to mało powiedziane. Jeśli ciężarówka posuwa się o liczbę pól jaka wypadnie nam na kostce, to gorzej zepsuć mechanizmu poruszania się po mapie chyba się nie dało. OK, można było wykorzystać k20 a nie k6. 🙂

 9. W Auf Achse też się porusza o wynik rzutu… ale żeby było jasne, nie mam zamiaru bronić gry w którą nie grałem, której instrukcji dokładnie nie przeczytałem 😉

 10. Przeczytałem sobie instrukcje i mam wrażenie pewnego rozdwojenia jaźni autorów. Po pierwsze jest mnóstwo szczegółowych zasad – ładunki normalne, specjalne, promy, porty, karki, paliwo, kierowcy itd. A na końcu uderzenie pałą w głowę – ruch za pomocą rzutu kostką.

  Dlaczego nie pozwolić ruszać się graczom o tyle ile sobie życzą (choćby nieszczęsne 1 do 6 pól) i kazać za każdą odległość zapłacić pewną ilość paliwa?

 11. Bo w planszówce “kostka być musi”. 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

osiemnaście − trzynaście =